Yurtdışında MBA Programı

MBA (Master of Business Administration)-İşletme Master’ı

Bugün en büyük şirketlerde çalışan ve en başarılı üst düzey yöneticilerin önemli bir kısmı MBA mastırı yapmış olan yöneticilerdir.

Bugünün global dünyasında ve ticaret hayatında en çok tutulan ve tercih edilen mastır program MBA mastır programıdır diyebiliriz. Hemen hemen her bölümden öğrencinin başvuru yapabildiği bu mastır programı amerika’da düzenlenmiş ve geliştirilmiştir. İlk başlarda ağırlıklı olarak işletme üzerine eğitim verilmiş olsada son zamanlarda bazı uzmanlık alanları oluşturulmuştur. Bu uzmanlıklara örnek olarak Finans, Pazarlama, İnsan kaynakları veya E-ticaret verilebilir.

Farklı lisans eğitimlerinden başvuru kabul eden bu bölümler başvuru koşulları olarak aşağıdaki yeterlilikleri değerlerlendirirler.

 • Akademik başarı (Yüksek bir mezuniyet notu)
 • Yeterli İngilizce seviyesi (TOEFL, IELTS)
 • GMAT skoru (Her okul farklı bir alt limit belirleyebilir)
 • İş deneyimi (Özellikle MBA mastırı için tecrübe önemlidir)
 • Referanslar (İşveren veya Yöneticilerden alınan Referans mektupları önemlidir)

Ticari hayatta etkin olan veya olmaya çalışan her firma MBA mastır derecesine çok önem verir.

MBA mastır programında alınan bazı dersler;

 • Finans,
 • Finansal muhasebe,
 • Pazarlama,
 • Organizasyon davranışları,
 • Enformasyon yönetimi,
 • E-business,
 • Genel işletme ve
 • İnsan kaynakları.

MBA mastırı yapmak için dünyanın farklı ülkelerinde çok sayıda program mevcuttur. Eğitim süreleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise 2 yıl sürer.

MBA mastır programlarının yıllık maliyetleri ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Yıllık yaklaşık olarak 10.000 USD ile 40.000 USD arasında değişen maliyetleri olduğunu söyleyebiliriz. İnternet üzerinden verilmeye başlanan MBA diplomaları YÖK tarafından tanınmamaktadır.

Lisans ve Mastır programlarında öğrencinin okula ödeyeceği eğitim ücreti aldığı kredi sayısına gore değişir. Yabancı öğrencilere uygulanan birim kredi ücreti okulun bulunduğu şehirde yaşayan öğrencilerin ödeyeceği birim kredi ücretinden çok daha fazladır. Mesela, öğrenci kredi başına 500 USD verecek ise ve bir dönemde 12 ders alacağını varsayarsak dönemlik 6.000 USD okula ödemesi gerekecek. Bu durumda eğitim ücreti yıllık 12.000 USD olacaktır.

MBA mastırı ile bir işletmede bir yöneticinin sahip olması gereken analiz, karar verme, problem değerlendirmesi ve çözümü, verimlilik sağlama yeteneği ve geliştirilmesi gibi kritik konularda uzmanlaşma sağlanacaktır. Bu konuda alanında uzman akademisyenler ve farklı tecrübelere ve iş geçmişine sahip sınıf arkadaşları ile sürekli bir paylaşım, öğrencilerin yetiştirilmesinde etkili rol oynayacaktır. Bu deneyimler öğrencinin kazandığı özellikler arasında önemli bir yer tutacaktır.

MBA mastırı hedefleyen öğrenciler genellikle işletmelerde üst düzey yöneticilik pozisyonu isteyenler kişilerdir. Aynı şekilde büyük işletmeler de yöneticilik pozisyonuna seçecekleri kişilerde MBA mastırı aramaktadır. Hatta MBA derecisini üstün başarı ile bitiren öğrenclerin seçilme ihtimali daha fazladır.

Yüksek maaş ve kariyer kapılarını açan MBA mastırı ilk etapta ciddi maddi yatırım gerektirse de sonrasında getirisi çok fazla olan bir eğitimdir.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01