Work and Travel Self işlemleri

JOF

 

Work and Travel programında Türkiye’deki öğrenciler için iki çeşit işe yerleşim türü vardır; biri Full Placement diğeri Self Placement’dır.

Full Placement programında; Amerika’da çalışacağınız iş yerinin ayarlanması, işverenlerin sizlerle bir araya getirilmesi, çalışacağınız iş yeri ile ilgili sizi ilgilendiren tüm detayların sunulması ve iş sözleşmenizin temini Work and Travel programına katıldığınız şirkete ve sponsor kuruluşa aittir. Bu tür yerleşim çoğunlukla Amerika’ya daha önce Work and Travel programı ile giderek çalıştığı işten, tekrar gelebilmek için iş sözleşmesi temin etmesiyle gerçekleşir.

Eğer, işinizi kendiniz bulabilirseniz, bu durumda sadece size sponsor olacak bir kuruma ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle Self Placement paketi, katılımcılar için daha ucuza mal olacaktır.

Self Placement’ta süreç şu şekilde işlemektedir. Katılımcılar, başvurularını yaptığında Amerika’daki sponsorumuz olan CIEE’nin boş iş sözleşmesi gönderilecektir. Bu iş sözleşmesinin Amerika’daki işverenler tarafından bütün bilgilerin, doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ve hem işverenin hem de katılımcıların gerekli imzalarını atmış olması gerekmektedir. Eksiksiz bir şekilde doldurulan iş sözleşmesi Armada Grandee aracılığıyla, sponsor kuruluş CIEE iletilecektir. CIEE’nin  iş sözleşmesindeki bilgilerin doğruluğunu teyit etmek amacıyla işverenle iletişime geçmesi gerekmektedir. Geçtimiz yıl itibariyle Departmant of State tarafından gelen kurallar neticesinde işverenin CIEE’ye, “worker’s compensation policy” ve “business licence” belgelerini sunmak zorundadır. Ayrıca Work and Travel katılımcılarının çalışabileceği koşulları sağlamak durumundadırlar.

Self Placement programa katılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de iş ve lokasyon tercihi yaparken Work and Travel programına uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Yasaklı işler ve lokasyonlar tercih edilmemelidir. Bu konuda Armada Grandee danışmanları sizlere yol gösterecektir.

Amerika’da işinizi kendiniz temin ettikten sonraki Amerika’dan belgelerinizin getirilmesi (DS 2019 belgesi, sağlık sigortası ve sevis makbuzu) işlemini Armada Grandee olarak biz üstlenmekteyiz. Bunun yanı sıra vize randevunuzun alınması ve vize formunuzun doldurulmasını ve uçak bileti temin etmenizi de Armada Grandee olarak biz sağlamaktayız.

Erken kayıt sadece Full Placement başvurusu yapacak katılımcılar için değil Self Plamecement başvurusu yapacak katılımcılar için de hayati öneme sahiptir. İş sözleşmelerinin sponsorlar tarafından onaylanması işlemleri  4-6 hafta arasında sürebilmektedir. Tekrar hatırlatmak isteriz ki Self Placement seçeneği ile giden öğrenciler için ayrılmış belirli bir kontenjanımız var ve bu kontenjanı aşmamız mümkün değil. Bu da her sene belirli sayıda öğrenciyi Self Placement ile öğrenci gönderebileceğimiz anlamına geliyor. Bu nedenlerle hem programa katılabilmeniz, hem  vize görüşmesine erken gidebilmek ve uçak biletlerini daha uyguna almak isteyen katılımcıların işlemlerine Full Placement’ta olduğu gibi erken başvuru yapması gerekmektedir.

 

Siz de Amerika’da bir işverenden işinizi ayarladıysanız, geç kalmadan bizimle iletişime geçmelisiniz.  Bize soru sormak veya işlemlerinize hemen başlamak için bilgi istek formu doldurmanız yeterlidir.

Bilgi istek formu

 

geri2                               iler2

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
05
Work and Travel
01
her sene daha hızlı dolan work and travel kontenjanlarımızdan erken kayıt olarak yararlanın, iş fuarlarına katılmak, er... Devamı...