Vize İşlemleri

Vize İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Work and Travel Vize başvuruları her yıl Ocak veya Şubat aylarında başlamaktadır.  Vize başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar kolay ve rahat vize alacağınızı unutmayın.  Amerikan Konsolosluğu vize yetkilileri vize başvurularının mümkün olan en erken sürede yapılmasını istemektedir.

 

Unutmayın! Vize tarihinden önce Amerika’da çalışacağınız işin belirlenmiş olması gerekmektedir. Yani erken vize görüşmesi için erken kayıt olup işinizi erkenden ayarlamanız gerekmektedir.

Vize başvuru için gerekli randevuyu sizin adınıza biz alacağız. Vize randevuları öğrenci tarafından direkt alınamaz. İlgili Acentalar aracılığı ile alınmak zorundadır. Vize randevu tarihleri Elçilik ve konsolsuluk tarafından belirlendiğinde, danışmanlarımız sizinle iletişime geçip sizin için uygun olan bir vize başvuru tarihi belirlemenizi isteyeceklerdir. Veya siz de Online Öğrenci Panelinizden bi talebi bizlere ulaştırabilirsiniz.
Önemli Not: Evrakların Türkçe olması yeterlidir, konsolosluk vize görevlileri iyi derecede Türkçe bilmektedirler.

 

ASIL VİZE EVRAKLARI:

  1. Vize randevu tarihinden itibaren “6” ay geçerli pasaport – Pasaport çıkarma işleminde gerekli yardımı bizden alacaksınız.
  2. 5×5 ebatlarında biometric 2 adet fotoğraf – Biometric fotoğraf detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.
  3. 160 USD vize görüşme ücretini danışmanınızın talimatıyla ilgili bankaya yatırmanız gerekecektir.
  4. DS-160 Vize Başvuru Formu. Bu formu Online Öğrenci Panelimizden doldurmanız gerekmektedir. Biz sizin adiniza kontrol ederek esas formu dolduracak ve size gerekli başvuru formunu vereceğiz.
  5. DS-2019 Formunuz. Bu form CIEE tarafından bize gönderilecek. Amerika’da işyeri bilgilerinizi de içeren çalışma belgeniz
  6. SEVIS Ödendi Makbuzu. Bu belge de CIEE tarafından bize gönderilecek.  DS-2019 formunuzla birlikte size vereceğiz.
  7. Transcript (Not Dökümü): Kapalı ve mühürlü bir zarf içinde ingilizce olacak. (Hazırlık sınıfı öğrencileri yıl içinde girdikleri vize, quiz vb. sınav sonuçlarını gösteren bir belge sunacaklar. Bu belge de kapalı ve mühürlü bir zarf içinde olacak)

 

Önemli Not: Bir çok ülkenin aksine Amerika vizesi sonucu başvuru gününde neticelenmektedir.

Vize Almak Kolay mı?

Work and Travel Programı ile vize almak gerçekten kolaydır fakat bu programa katılmaya şartlarınızın uygun olması gerekmektedir. Armada Grandee olarak prensibimiz, bu kriterlere sahip olan öğrencilerin programa kaydını almaktır. Aksi taktirde öğrenciye bakan yönüyle, hem büyük bir hayal kırıklığı, hem büyük bir emek ve zaman kaybı, hem de bir masraf söz konusudur.

Armada Grandee, Yurtdışı Eğitim sektöründe 15. yılına giren bir hizmet tecrübesine sahiptir. Programa katılım kriterlerine göre Armada Grandee tarafından programa kaydı alınan hemen hemen her öğrenci vizesini kolaylıkla almış ve programa katılmıştır.

Önemli Not: Vize görüşmelerinden önce her bir öğrencimizle İngilizce olarak vize mülakatı gerçekleştiririyoruz. Ne tür sorularla karşılacağınızı bilecek ve hazırlık olacaksınız.

Vize Başvurusunu Nereye ve Ne Zaman Yapacağım?

Vize başvuru şehriniz ikamet ettiğiniz veya okuduğunuz üniversitenin bulunduğu şehre göre değişebilmektedir. Vize randevunuz sizin adınıza ofisimizdeki danışmanlarınız tarafından alınacaktır ve görüşme yapacağınız şehir konusunda size bilgi verilecektir.

Vize görüşmeniz:  İstanbul Konsolosluk veya Ankara Elçiliğinde gerçekleşecektir.

Vize başvuruları genel olarak Ocak ayında başlayıp Haziran ayında sona ermektedir.

Vize Almamda Gelir Seviyem Önemli mi?

Hayır. Work & Travel Programı için yapılacak vize başvurularında gelir seviyesi önem arz etmemektedir.

 

Vize Almamda Not Ortalaması Ne Kadar Önemli?

En önemli vize alma kriterinden birisi üniversitenizdeki başarı durumunuzdur. Vize alabilmeniz için, not ortalamanızın 4 üzerinden en az 2 olması gerekmektedir. Not ortalamanız ne kadar yüksek vizenizi o kadar rahat alabilirsiniz.

Konsolosluğa sunacağınız transcript (not dökümü) 2014-2015 güz dönemi sonuna kadar olmalıdır. Yani yeni eğitim yılının ilk döneminin notları transkripte geçmiş olmalıdır.

Not ortalaması ile ilgili bir diğer önemli husus şudur: 2014-2015  öğretim yılı güz dönemi sonunda genel not ortalamanız 2′nin üzerinde olsa da son döneme ait not ortalamanız 2′nin altında olmamalıdır. Eğer son döneme ait not ortalamanız düşüş göstermiş ve 2′nin altına inmişse (genel not ortalamanız 2′nin üzerinde olsa bile) Konsolosluk yetkilileri bunu, başarı durumunuzda bir düşüş olarak algıladığı için sizden 2014-2015  bahar yılı sonu not ortalamanızı da isteyebilmektedir. Bu da Amerika seyahatinizde gecikmeye sebep olmaktadır.

Özetle bütün öğrenci arkadaşlara tavsiyemiz, eğer bu programa katılmayı düşünüyorsanız içinde bulunduğunuz eğitim döneminde (2014-2015  güz dönemi) notlarınızı yüksek tutmalısınız.

 

Vize konusunda endişeleriniz mi var? Bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım.

 

Ankara Merkez 

0312-419-2121

 

İstanbul Şube 

0212-244-7282

 

İzmir Şube  

0232-422-4414

 

Denizli Temsilcilik  

0 258-241-3446

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
05
Work and Travel
01
her sene daha hızlı dolan work and travel kontenjanlarımızdan erken kayıt olarak yararlanın, iş fuarlarına katılmak, er... Devamı...