Viyana Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1365

Türü: Devlet

Yeri: Viyana, Avusturya

Internet sitesi: www.univie.ac.at

 


 

Viyana Üniversitesi, Alman Dil ve Kültür coğrafyasının en eski Üniversitesidir. 71.000 öğrencisi ve 6000’i bilim adamı olmak üzere toplam 8.000 çalışanı ile Avusturya´nın olduğu gibi Orta Avrupa´nın da en büyük üniversitesidir ve günümüze kadar yapılmış olan dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında hep üst sıralarda yer almıştır. Bir üniversite ranking kuruluşu, Viyana Üniversitesini, dünyanın en iyi 81. Üniversitesi olarak göstermektedir. Aynı listede ODTÜ 493, Boğaziçi 652, Bilkent 658, İTÜ 683. sıradadır. (www.webometrics.info)

Viyana Üniversitesinin tarihi ana binası 1884 yılında aynı caddede bulunan Avusturya Parlamentosu, Viyana Belediye Binası ve Burg tiyatrosunun tarihi dokusuyla eşdeğer ve bilimin toplumsal değerini yücelten mimarisiyle mimar Heinrich von Ferstel tarafından yapılmıştır. Günümüzde Schottentor da bulunan ana binada Üniversite Yönetimi, Üniversite Ana Kütüphanesi, Ögrenci Isleri, bazi Fakülte ve Enstitüler ve Avusturya nin en büyük anfisi olan Audimax’la birlikte bir çok anfi bulunmaktadir.

Viyana Üniversitesinde yaklaşık 130 tane bölüm bulunmaktadır. Viyana Üniversitesinin amacı, teorik eğitimle pratik araştırma bazlı eğitimi sentezleyerek en yüksek kalitede ögrencilerine aktarmaktır. Viyana Üniversitesinin 50’ye yakin enstitüsü bulunmaktadır.

Viyana üniversitesinin kütüphanesi 6,5 milyon kitap mevcuduyla Avusturya’nın en büyük ve aynı zamanda almanca konusulan ülkelerin en eski kütüphanesidir. Bu özelliginden dolayı da kütüphane, “Orta Çağ’dan günümüze kadar ki süreç içerisinde değişen uluslarası bilim tarihi“ olarak adlandırılır.

Ana binadaki Aula da Viyana Üniversitesinin 9 tane nobel ödüllü profesörlerinin heykelleri bulunur. Bahçesinde ise üniversitenin 154 meşhur bilim adamının büstleri vardır.

Viyana Üniversitesinin uluslarası alanda araştırma ve eğitim konularında çok güclü bağlantıları bulunmaktadır. Erasmus/Sokrates Programları ile birlikte ASEA-UNINET, UNICA ve EUA üye oldugu bazı uluslararası eğitim programlarıdır. Viyana Üniversitesinin 331 adet partner üniversitesi vardır. 130 farklı ülkeden ögrenciler her yıl 10.000’in üzerinde sunulan derslerden faydalanmaktadırlar.

Üniversitenin ünlü öğrencilerinden bazıları şunlardır;

Franz Alt, Bruno Bettelheim, Janko Ferk, Paul Feyerabend, Heinz Fischer, O. W. Fischer, Iwan Franko, Sigmund Freud, Hugo von Hofmannsthal, Heinrich Freiherr von Huyssen, Karl Kautsky, Karl Kraus, Bruno Kreisky, Hans Kudlich, Paul Lazarsfeld, Peter Luder, Tomáš Garrigue Masaryk, Lise Meitner, Alois Mock, Papst Pius III., Peter Porsch, Henning Röhl, Manfred Rumpl, Wolfgang Schüssel, Adalbert Stifter, Kurt Waldheim, Ulrich Zwingli.

Viyana Üniversitesi Bölümleri

viyana university 1
viyana university 2

 

 

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...