Viyana Ekonomi Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1898

Türü: Devlet

Yeri: Viyana, Avusturya

Internet sitesi: http://www.wu.ac.at 

Viyana Ekonomi Üniversitesi 1 Ekim 1898’ da ’’Dış Ticaret Akademisi’’ ismiyle kurulmuştur. O zamanki kuruluş amacı Dış Ticaret alanında ticari faaliyetlere dair yüksek okul eğitimi vermektir. Bir yıllık hazırlık sınıfından sonraki iki öğrenim yılında tamamen modern bilimsel disiplinlere ayrılmış bölümlerde, Yabancı Diller, Ekonomi İlmi, Ticaret, Ekonomik Coğrafya, Kamu Hukuku, Özel Hukuk ve Ticari Mallar gibi dersler verilmiştir.

Dış Ticaret Akademisini, Üniversite haline getirme çalışmaları 1919 yılında meyve vermiş ve ’’Dünya Ticaret Üniversitesi’’ ismini almıştır. Bu dönemde uluslararası ticaret, bankacılık, ekonomi, hukuk ve ticari bilimler dersleri verilmiştir.

Üniversitenin üçüncü isim değişikliği 1975 yılına rastlamaktadır. Yüksek Öğrenim yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Üniversite bugün de sahip olduğu ’’Viyana Ekonomi Üniversitesi’’ ismini almıştır.


Avusturya Yüksek Öğrenim Kanunu’nda en son 2002 yılında yapılan değişiklik ile bölümlere göre ders programları yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile seçimlik, özel ve uzmanlık kategorisi derslerinin sayıları artırılarak gelişen ve geliştikce rekabetin daha da arttığı Avrupa Ekonomi Üniversiteleri içerisindeki lider konumunu daha da güçlendirmiştir. Kütüphanesi, bilgisayar laboratuvarları ve anfileri ise Avusturya’nın en modern yapıları arasındadır.

Üniversite, 200’ün üzerinde uluslararası düzeyde anlaşmalı olduğu üniversite ile işbirliği içerisindedir. Financial Times, Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi’ni Avrupa’nın en iyi 50 İşletme Üniversitesi’nden biri olarak göstermektedir.

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, EQUIS – the European Quality Improvement System – (Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi) tarafından 33 ülkeden seçilen en iyi 110 üniversite arasındadır ve EQUIS’den akreditasyon alan ilk Avusturya Üniversitesi’dir. Bu listeye Almanca konuşulan ülkelerden sadece dört üniversite girmeyi başarmıştır. Diğer 3 üniversite ise; Universität Mannheim, WHU Otto Beisheim School of Management, Universität St. Gallen’dir.

Viyana Ekonomi Üniversitesi, gerek sunduğu geniş ekonomi bilimleri bölümleri ve gerekse uluslararası öğrenci ve ders proğramları zenginliği ile tüm dünyadan öğrencilerin büyük ilgisini çekmeye devam etmektedir. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nin şu an yaklaşık 26.000 öğrencisi vardır. Bu öğrencilerinin yaklaşık ¼’ünü (6272 öğrenci) uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi iş dünyasıyla sıkı bir işbirliği içerisindedir. Ulusal ve uluslararası ekonomi şirketleriyle anlaşmaları ve ortak çalışmaları vardır. Bunun getirdiği avantajları doğrudan öğrencilerine yansıtır. Bu durum, mezunlarının kariyer hayatlarını olumlu yönde etkilemektedir. Üniversite, tarih boyunca birçok ünlü mezun vermiştir. Siemens, Nestle, Porsche, Red Bull gibi dünyaca ünlü bir çok uluslararası şirketlerin yöneticileri, Viyana Ekonomi Üniversitesi mezunudur.

Viyana Ekonomi Üniversitesi BölümleriVIENNA UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS


Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...