TOEFL Sınavı

TOEFL, anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce’yi konuşma, yazma ve duyma açısından kullanma ve anlama becerilerini ölçen kolej ve üniversite standartlarında yapılan bir testtir. ETS (Educational Testing Service) tarafından dünyanın birçok merkezinde düzenlenen Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır ve sadece ETS merkezi tarafından belirtilen yerlerde gerçekleştirilir.
Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.
TOEFL sınavı daha önceki tarihlerde IBT (Internet Based Testing) CBT(Computer Based Testing) ve PBT(Paper Based Testing) olmak üzere üç farklı formatta gerçekleştirilmekteydi. Öğrencilerin sınava gireceği ülke ve şehre göre bu sınav formatları değişmekteydi. Fakat CBT(Computer Based Testing) TOEFL sınavı artık uygulanmamaktadır.
TOEFL sınavı şimdilerde genellikle iBT (Internet Based Testing) formatında uygulanıyor. iBT (Internet Based Testing) formatının gerçekleştirilemediği şehirlerde ise PBT(Paper Based Testing) formatı devam ettiriliyor. Bulunduğunuz bölgeye en yakın sınav merkezini ve sınav formatını veya sınav ücretini lütfen www.toefl.org resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.
TOEFL sınavına kayıt olmak isteyenler:
1. İnternet üzerinden online kayıtta kredi kartı bilgisi ile birlikte kayıt olabilirler veya
2. TOEFL kayıt formunu doldurup faks veya posta ile başvurabilirler veya
3. Telefon ile başvurabilirler
Genellikle TOEFL sınavı için en yoğun aylar Ekim, Kasım, Aralık, Nisan ve Mayıstır.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavına her 7 günde bir kere girme hakkınız vardır
TOEFL sınavı skorunuz 2 yıl geçerlidir.
TOEFL Skor aralıkları:
iBT (Internet Based Testing) TOEFL : 0 – 120
CBT (Computer Based Testing) TOEFL(artık geçerli değildir) : 0 – 300
PBT (Paper Based Testing) TOEFL : 310 -677
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavında etkili iletişim sağlamak için mutlaka gerekli olan dört beceri test edilir. Bunlar: Konuşma, Dinleme, Okuma ve Yazma becerileridir.

Bölüm Zaman Soru Sayısı
Okuma 60-100 dakika 36-70
Dinleme 60-90 dakika 34-51
Ara 10 dakika –
Konuşma 20 dakika 6 çalışma
Yazma 50 dakika 2 çalışma

iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavı Okuma bölümünde okuduğunuz metin hakkında bilgi sınıflandırması yapmanız, ilgili çizelgeler oluşturmanız veya özet oluşturmanızı gerektiren yeni sorular vardır.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavı Yazma bölümünde yazılarınızı klavye ile yazmanız gerekmektedir. Yazma bölümünde dinletilen veya okutulan bir konu ile alakalı yazı yazmanız istendiği gibi tamamen bağımsız bir konu hakkında da yazı yazmanız istenir. Yine yazma bölümünün skor çizelgesi farklıdır.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavının Okuma ve Dinleme bölümleri eski sınavlara çok benzemektedir. Fakat Konuşma ve Yazma bölümlerini diğer okuma ve dinleme becerileriniz yardımıyla gerçekleştireceğiniz için biraz daha kapsamlı ve zor olarak görülebilir.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavı aşağıdaki tarihlerde yapılması planlanmaktadır. Fakat mutlaka bulunduğunuz bölgeye en yakın sınav merkezini, sınav formatını, sınav ücretini veya sınav tarihini lütfen www.toefl.org resmi sitesinden kontrol ediniz.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavı ETS merkezince görevlendirilen İnternet tabanlı sınav merkezlerinde yapılmaktadır. iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavına online veya telefon veya posta ile kayıt yaptırabilirsiniz. Yine bu yeni sınavın ücreti 155 Amerikan Dolarıdır.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavında skorlar dört bölüm için şöyle paylaştırılmıştır.

Bölüm Skor Aralığı
Dinleme 0-30
Okuma 0-30
Konuşma 0-30
Yazma 0-30
Toplam 0-120

PBT (Paper Based Testing) TOEFL sınavında etkili iletişim sağlamak için mutlaka gerekli olan dört beceri test edilir. Bunlar: Dinleme, Okuma, Yazma ve dilbilgisi becerileridir.
PBT (Paper Based Testing) TOEFL sınavı yaklaşık 3,5 saat sürer.

Bölüm Zaman Soru Sayısı
Dinleme 30-40 dakika 45-75
Dilbilgisi/yazma 25 dakika 40
Okuma 55 dakika 50
Yazma 30 dakika 1 konu
Skorlar dört bölüm için şöyle paylaştırılmıştır.
Bölüm Skor Aralığı
Dinleme 31-68
Dilbilgisi/yazma 31-68
Okuma 31-67
Yazma(Kompozisyon) 0-6
Toplam 310-677

Bilgisayar ile yapılan TOEFL ile kağıt üzerinde yapılan TOEFL arasındaki en önemli fark puanlama biçimindedir. Bilgisayar üzerinde yapılan TOEFL’da skorlar 0 ile 300 arasındadır. Kağıt üzerinde yapılan TOEFL’da ise skorlar 200 ile 677 arasındadır.
TOEFL sınavının sonunda (dinleme, dil bilgisi ve yazım, okuma, toplam) ekranda dört değişik skor çıkar. Yazım bölümü henüz okunmadığı için, dil bilgisi ve yazım ile toplam skor belli bir aralıkta verilir. Yazım bölümü iki profesyonel tarafından okunur. Yazım bölümü eğer bilgisayarda yazılmışsa tam skor iki hafta, elle yazılmışsa beş hafta sonra belli olur.
Sınavın sonunda katılımcı aldığı puan aralığından memnun kalmazsa sınavı iptal ettirebilir. Bu durumda skorlar katılımcının daha önceden skorun yollanmasını istediği kurumlara gönderilmez. TOEFL sınavına girmek için, sınavı düzenleyen ETS’ye bağlı Prometric Hollanda’dan sınav tarihinden en az üç gün önce telefonla randevu alınması gerekir.
Tel: 00 (31) 126 352 1577 Bilgi için: www.toefl.org
TOEFL sınavı hafta içi her gün, hafta sonları ayda bir kez Cumartesi (her ayın ikinci Cumartesi günü) günleri iki ayrı seans olarak, sabah 9:00 öğle 13:00, uygulanmaktadır. Sınava ayda sadece bir defa, takvim ayı baz alınarak, girilebilir. Sınav ücreti 110 dolardır.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01