Polonya’da Yüksek Lisans Genel Bilgiler

YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİNİZ İÇİN BİR DE POLONYA’YI DÜŞÜNÜN!

Soğuk ikliminin aksine sıcak inanları ve kültürü ile görülmeye değer ülkelerden olan POLONYA; eğitimdeki kalitesi ve uygun yaşam koşulları ile dünyanın birçok ülkesinden öğrenci ağırlamaya devam ediyor. 

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim alanlarında Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline geldi. Ülkede eğitim alan yabancı öğrenci sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Bunun en önemli nedeni, ülkenin Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra özellikle eğitim alanında halihazırda yüksek olan eğitim kalitesini daha da yükseltmiş olması ve Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların tüm dünyada prestij ve geçerliliğinin olması diyebiliriz.

Polonya’da eğitim almayı çok avantajlı kılan neden; Polonya’daki üniversitelerin tamamının YÖK tarafından tanınıyor olması. Polonya’da eğitim dili İngilizce. İsteyen Lehçe de okuyabiliyor. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan, yoksa hazırlık sınıfı ile yüksek lisans eğitiminize başlayabiliyorsunuz.  Eğitim dili İngilizce ile birlikte bulunduğunuz ülkenin dili olan Lehçe’yi de doğal olarak öğrendiğinizden Polonya üniversiteleri size mezuniyet sonrası en az 2 yabancı dile sahip olma fırsatı sunuyor.

Mezuniyet Sonrasında Avrupa’nın Prestijli Firmalarında Çalışma İmkanı

Polonya üniversiteleri mezunlarına sunduğu pratik imkanlarla konusunda uzman personel yetiştirdiği için piyasada her sektörde üreten bir ülke haline geldi. Özellikle, Ekonomi, Bilişim, Psikoloji, Mühendislik ve Sağlık dallarında dünyanın birçok ülkesinden yabancı öğrenci bu kaliteli eğitim kurumlarında üniversite eğitimine devam etmek için Polonya Üniversitelerine başvuru yapıyor.

Yüksek Lisans Başvuru Kriterleri

Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak için aranan temel şart, lisans mezunu olmak ve dil yeterlilik belgesine sahip olmaktır. Türkiye’de ALES sınavına girmeniz ya da belirli bir puan almış olmanız değildir.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitim Süresi 2 Yıl!

Polonya’da yüksek lisans programları 2 yıl sürüyor. Bu sürenin sonunda ‘Master’ diploması alıyorsunuz.

Polonya Üniversiteleri Çift Diploma Veriyor!

Polonya üniversiteleri, Avrupa Birliği Üniversitesi diploması da veriyor. Bu sayede mesleğinizi dilerseniz Türkiye’de dilerseniz Avrupa Birliği ülkelerinde rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Birçok Polonya üniversitesinin önemli bir özelliği de İngiltere üniversiteleri ile ortak çalışması ve mezunlarına İngiltere üniversitelerinin diplomasını da vermesidir. Bu sayede çift diploma sahibi oluyorsunuz.

Ekonomik Eğitim ve Yaşam Masrafları

Polonya’da 1 yıllık yüksek lisans eğitim ücreti ortalama 3000-3500 Euro. Yaşam giderleri ise, diğer AB ülkelerine göre çok daha ekonomik. Polonya’da öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 200-250 Euro civarında seyrediyor. Aylık ulaşım ve diğer giderler ortalama 50 Euro’yu buluyor. Polonya’da bir öğrencinin, konaklama, ulaşım, gıda, sağlık sigortası dahil ortalama aylık masrafı 450 Euro tutuyor. Böylece tüm eğitim ve yaşam masrafları dahil, bir öğrencinin yıllık harcaması yaklaşık 22.000 TL civarında seyrediyor. Bu rakam Türkiye’de bir devlet üniversitesinde okuyan öğrencinin masraflarına çok yakın, vakıf üniversitelerinden birinde okuyan öğrencinin masraflarına göre ise çok daha ekonomiktir.

Öğrenciler Hem Okuyor, Hem Çalışıyor..

Polonya’da öğrenim gören üniversite öğrencilerine yasal olarak part-time çalışma izni veriliyor. Bu sayede öğrenciler çalışıp, masraflarını daha da düşürebiliyor.

Türkiye’ye Çok Yakın!

Türkiye’den Polonya’ya uçak ile ulaşım sadece 2 saat sürüyor. Son dönemlerde Polonya’ya uçan havayolu şirketlerinin artması sonucunda uçak biletlerinin ucuzlaması bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Tüm Avrupa Ülkelerini Gezin!

Avrupa’da yaşayarak, Schengen vizenizin sağladığı serbest dolaşım hakkı sayesinde tüm Avrupa ülkelerine seyahat etme olanağına öğrencilik yıllarında sahip olabilirsiniz.

Kısacası; yurtdışında yüksek lisans isteyen öğrenciler hem ekonomik hem de prestijli ve kaliteli bir eğitim arıyorlarsa Polonya bunun için Avrupa’nın en doğru adreslerinden biridir!

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01