Jena Üniversitesi

 

Kuruluş yılı: 1558

Türü: Devlet

Yeri: Jena, Almanya

Internet sitesi: http://www.uni-jena.de/

 

Friedrich Schiller Jena Üniversitesi, 1558 yılında Almanya’nın Thuringian eyaletinin  Jena şehrinde kurulmuştur. Dogu Almanya politik devrimi sırasında sadece bir kac yıl icerisinde küçük Thuringian universite kenti olan Jena , günümüzde ‘’Bilim Kenti’ ünvanı ile  uluslarası düzeyde onemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir.

 

Bugün tüm dünyadan yaklaşık 1.300 uluslararası öğrenci ile toplamda 21.000 öğrenci Jena Üniversitesi’nde eğitim görmektedir.  Üniversitenin 340 profesör ile 6.400 akademik çalışanı bulunmaktadır.

19. yüzyılın ikinci yarısında Jena, Carl Zeiss, Otto Schott ve Ernst Abbe’nin üç kişilik yönetimi sayesinde bir endüstri şehri haline geldi.  Birlikte oluşturdukları etki sayesinde dünyaca ünlü Zeiss fabrikası ve Schott Glas kuruldu.

Araştırma ve ekonomi ise bilim merkezi Jena’nın ikinci ayağını oluşturmaktadır. Almanya’da araştırmayı teşvikten sorumlu, merkezi kamu finansman örgütü olan Deutsche Forschungsgemeinschaft – DFG  tarafından  finanse edilen Friedrich Schiller Jena Üniversitesi, anlaşmalı olduğu araştırma okulları ile öğrencilerine uygulama alanında geniş olanaklar sağlamaktadır. Araştırma alanında işbirliği içersinde olduğu araştırma okullarından bazıları; Mikrobiyal İletişim için Jena Okulu (JSMC), Uluslararası Max Planck Araştırma Okulu (IMPRS), Uluslararası Leibniz Araştırma Okulu (ILRS).

En  Popüler Bölümleri; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Uygulamalı Bilgisayar Bilimi, Kimya, İletişim Bilimi, Matematik, Arkeoloji, Fizik, Felsefe

Jena Üniversitesi Bölümleri

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...