İngiltere’de Üniversite Genel Bilgiler

İngiltere’de bütün eğitim hayatı 3 aşamaya ayrılmıştır.

Okul Eğitimi (School Education)

Bütün vatandaşların alması gereken zorunlu eğitim dönemidir. Öğrenciler 6-11 yaş arasında ilköğrenim ve 11-16 yaş arasında da orta öğrenim olmak üzere 16 yaşına kadar toplam 10 yıl zorunlu okul eğitimi alırlar. 16 yaşında GCSE (General Certificate of Secondary Education) adlı sınavı veren öğrenciler mezun olmuş sayılırlar. GCSE sertifikası Türkiye’deki lise diplomasına eş sayılır. Bu zorunlu eğitim çoğunlukla devlet okulları tarafından verilse de öğrencilerin yaklaşık %7 si özel okullara devam eder.

İleri Eğitim (Further Education)

Okul eğitimi dönemini tamamlayan öğrencilerin iş hayatına atılırken tek alternatifleri üniversite değildir. İngiltere’de mesleki ve sosyal alanlarda eğitim veren kısa veya uzun süreli pek çok ileri eğitim okulu vardır bunlar pek çok iş koluna yönelik sayısız diploma ve sertifika programları sunarlar. 3 aydan 2 yıla kadar olabilen bu mesleki eğitim programları pek çok saygın ve tanınmış “College” veya “Institute” tarafından yürütülür ve öğrencilere pazarlamadan denizciliğe, turizmden tasarıma kadar pek çok alanda yeterli sertifikalar ve diplomalar sunarlar. Bu sertifika programları, yabancı öğrenciler tarafından da hem düşük maliyetli hem de kısa süreli olmaları sebebiyle tercih edilir.

Yüksek Öğrenim (Higher Education)

İngiltere’de yüksek öğrenim, Türkiye’deki gibi “lisans/yüksek lisans” olarak iki aşamalı değildir, “A-Level” » “Lisans” » “Yüksek Lisans” şeklinde ilerleyen üç aşamadan oluşur.

A-Level: Okul eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversiteye başlamadan önce iki akademik yıl boyunca A-Level okullarına giderler. Öğrencilerin hangi üniversiteye yerleştrileceği A-Level başarı notuna göre belirlenir.

Lisans eğitimi: İki akademik yıl süren A-Level eğitiminin ardından başlar ve toplam 3 yıl sürer. A-Level eğitimiyle birlikte toplam 5 yılık bir sürede üniversite eğitimi tamamlanmış olur. Genel olarak sosyal bilimler alanında lisans diploması alanlar BA (Bachelor of Arts), fen bilimleri alanında lisans diploması alanlar da BSc (Bachelor of Science) ünvanını alırlar. Cambridge ve Oxford gibi dünyanın en eski üniversitelerini barındıran bu ülkenin güçlü ve tarihi bir eğitim anlayışı vardır.

Yüksek Lisans (Master): İngiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak sadece 1 yıl sürer. Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik ünvanlar MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws) dir.

Türk öğrenciler için lisans eğitimi

Türkiye’de 3 ya da 4 yılda liseyi bitiren Türk öğrenciler için İngiltere’de üniversite eğitimi 2 aşamadan oluşur: (Not: İstisnai olarak bazı durumlarda (örneğin IB Diploma sahibi olmak gibi) doğrudan 3 yıllık lisans eğitimine başlayabilirler.)

1 Yıl Foundation Eğitimi + 3 Yıl Lisans Eğitimi = 4 YIL

İki yıllık standart A-Level eğitiminin yerine daha hızlı ve yoğun bir eğitimle üniversiteye girişi sağlayan özellikle yabancı öğrenciler için geliştirilmiş 1 yıllık bir programdır. Foundation eğitimi, daha çok yabancı öğrenciler için tasarlanmış olmasına rağmen yine de en az IELTS 4.5 veya 5.0 seviyesinde İngilizce bilgisi istenmektedir. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizce’ nin gelişimine de yardım sağlar. 1 yıllık Foundation eğitimine artı olarak 3 yıllık üniversite eğitimi ile toplam 4 yılda lisans eğitimi tamamlanabilmektedir. İngiliz üniversitelerinin tamamı Foundation eğitimini, lisans eğitimine başlayabilmek için yeterli saymamaktadır. Foundation eğitimi yaklaşık 60 kadar üniversite tarafından kabul edilmekte ve Foundation eğitiminin ardından ancak bu üniversitelere devam edebilme imkanı bulunmaktadır.

Başvuru Dönemi

Her üniversitenin belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Ancak lisans programlarına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar ve okul başlangıç tarihinden ortalama 2-3 ay öncesinde biter. Başvurular üniversiteye ulaştıktan sonra genellikle dört- altı hafta içinde sonuçlanır.

Şartsız Kabul

Akademik ve dil yeterliliği olan öğrenciler diğer koşulları da sağlıyorsa şartsız kabul almaktadırlar.

Şartlı Kabul

Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

Yıllık Ortalama Eğitim Ücretleri

 Bölümler   Fiyat Aralığı
 Sanat ve Sosyal Bilimler   £7.000-15.000 GBP
 Fen ve Teknik Bilimler   £8.500-16.000 GBP
 Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik   £15.000-25.000 GBP

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edin
Güncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...