İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

ÖĞRENCİ ZİYARETÇİ ( STUDENT-VISITOR VISA)VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER


 • Pasaport: Pasaportunuz, İngiltere’ye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır.  Pasaportunuzla birlikte pasaportunuzun işlem gören sayfalarının fotokopisini de sunmanız gereklidir. Aile fertleriniz daha önce yurtdışına çıkmışsa pasaportlarının işlem gören sayfalarının (vizeler dahil) fotokopileri
 •  Vize Başvuru Formu:Vize Başvuru Formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize Başvuru Formu’nun doldurulması sırasında eğitim danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.
 • Fotoğraf: 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf. Yüz çizgilerinin net olarak görülebilmesi ve arka planla kontrast oluşturabilmesi için, açık renkli bir arka plan (beyaz/kırık beyaz/krem ) kullanılarak çekilmiş olmalı. Net ve kaliteli olmalı. Normal fotoğraf kağıdına (mad) basılmış olmalı. Çerçevelenmemiş,45 mm x35 mm boyutlarında, yüz tam olarak görülmelidir. (dini nedenlerle giyilen başörtülü fotoğraf kabul edilmektedir. Yalnız yüz hatları belli olmalıdır.) Konsolosluğun bu koşullara uygun olmayan fotoğrafları kabul etmeyebileceğini lütfen unutmayın. Bu standartlara mutlaka uyulmalıdır ve bu şartlara uymayan fotoğraflar reddedilecektir.
 • Okul kabul belgesi: İngiltere’de kayıt olduğunuz okulun onaylayarak gönderdiği, İngiltere’ye giriş yapabileceğinizi onaylayan kabul belgesidir. Okul kaydınız tarafımızca gerçekleştirildiğinde, eğitim danışmanınız bu belgeyi dosyanıza ekleyecektir. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgeler de dosyanıza konulacaktır.
 • Doğru Miktarda Vize Ücreti: 6 ay ve aşağı sürede giden öğrenciler için Student- Visitor vize başvuru ücreti ortalama 230 TL (Bu ücret, elçilik tarafından kur farkına istinaden zaman zaman değişebilmektedir.)11 aylık  Extended Student Visitor Visa için vize başvuru ücreti ortalama 420 TL’dir.

* Hususi Pasaport (Yeşil renkli) sahiplerinden de vize başvuru ücreti alınmaktadır.

• Hazırlanması gereken diğer zorunlu belgeler

 1.  Mezun veya mezuniyet durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz (fotokopileri )
 2. Halen öğrenci iseniz, yeni alınmış öğrenci belgesi ve okulunuzdan izinli olduğunuzu veya okulunuzu dondurabileceğinizi belirten bir yazı (asılları) . Yazı İngilizce alınmalıdır. Eğer İngilizce alınamıyorsa Yeminli tercümana çevirtilmeli ve Türkçesine iliştirilmelidir.
 3. Mezun durumundaysanız, diplomanız (fotokopi)- İngilizce olmalıdır. İngilizce değil ise, tercüme bürosundan tercüme edilmelidir.
 4. Not çizelgeniz (Transkript) (aslı). Belge İngilizce Olmalıdır.
 5. Daha önce yurtdışında veya Türkiye’de bir dil kursunda eğitim gördüyseniz ilgili sertifikalar (fotokopileri)
 6. Ailenize ait bankadan alınacak banka referans mektubu (hesabınızdaki son bakiyeyi ve müşterisi olduğunuz süreyi belirten, banka tarafından imzalı kaşeli yazı), (asılları) Yazılar bankada İngilizce istenmeli. Banka İngilizce düzenlenemiyor ise  Yeminli tercümana çevirtilmiş olmalı ve Türkçesine iliştirilmelidir.
 7. Banka hesap cüzdanları (orjinalleri)(son birkaç günde açılmış veya son günlerde yüklü miktarda para yatırılmış hesap olmamalıdır, minimum son 2 aylık hesap hareketlerini göstermelidir.)
 8. Burs veya kredi ile eğitim almayı planlıyorsanız ilgili belgeler
 9. Varsa hazine bonosu, repo, tahvil hesap dökümleri
 10. Son bir kaç aya ait Kredi kartları ekstreleri,
 11. Varsa arazi, daire, dükkan tapuları (fotokopileri),
 12. Varsa araç ruhsatları (fotokopileri)
 13. Aileniz bordrolu çalışan ise, son 3 aylık maaş bordrosu, ailenizin görevini ve çalıştığı süreyi belirten şirket ve devlet kurumu yazısı (fotokopileri). Yazılar İngilizce olmalı ya da tercüme edilmelidir.
 14. Aileniz şirket sahibi ise, Ticaret ve sanayi Odasından alınmış faaliyet belgesi, zarar göstermeyen vergi levhası, imza sirküleri, Resmi Gazete örneği. İngilizceye tercüme edilmelidir. (Resmi gazete çok uzun ise, sadece ilgili bölümler tercüme edilebilir)
 15. Aileniz serbest çalışıyor ise, zarar göstermeyen vergi levhası. (İngilizce tercüme)
 16. Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri
 17. Eğer İngiltere’de bulunan akrabalarınız varsa, akrabalarınızın yasal durumunu gösteren pasaportlarının fotokopisi
 18. Eğer size finansör olacak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, Birleşik Krallık’ta yasal kalma iznini gösterir belge, Birleşik Krallık’taki maddi imkanları ve uygun konaklama imkanlarını gösterir belgeler (fotokopileri )
 19. Eğer size finansör olacak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, finansörünüzden davet yazısı.
 20. Öğrenci olmayan erkek adaylar için askerlik durumlarını gösterir belge (fotokopi) (İngilizce tercüme )
 21. Çalışıyorsanız, işvereniniz den izinli olduğunuzu belirten bir yazı. (aslı ve İngilizce), Son 3 aya ait maaş bordroları, gelirinizi gösteren belgeler, banka cüzdanları gibi evrakların orijinal olması faydalı olacaktır.
 22. Vukuatlı Nüfus kayıt örneği -il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Bu belgeyi almak için nüfus cüzdanınızı göstermeniz yeterlidir- (aslı ) (İngilizce tercüme)

ÖNEMLİ NOT: 18 yaş altı öğrencilerin başvuruları Child-Visitor kategorisine girer. Bu öğrenciler için, noterden Muvafakatname çıkarılması gerekir. Anne ve baba her ikisinin de adı geçmeli. (asıl olmak zorunda) Belge İngilizceye çevirtilmiş olmalıdır.

Child-Visitor başvurularında mutlaka;

Uçak bileti rezervasyonları bulunmalıdır.

Konaklayacakları kişi ve adres detayları bulunmalıdır.

Havaalanı karşılama ve uğurlama hizmeti organize edilmelidir.
Not: Verilen belgeler Elçilik tarafında iade edilmez.

Not: İngilizce çeviriler için noter tasdikine gerek yoktur. Çeviriler, yeminli tercüman tarafından yapılmalıdır.

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ ( STUDENT- VISA )İÇİN GEREKLİ BELGELER


• Pasaport : Pasaportunuz, İngiltere’ye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır.  Pasaportunuzla birlikte pasaportunuzun ilk 4 sayfasının fotokopisini de sunmanız gereklidir.

• Vize Başvuru Formu: Vize Başvuru Formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize Başvuru Formu’nun doldurulması sırasında eğitim danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.

• Fotoğraf:  2 adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf. Yüz çizgilerinin net olarak görülebilmesi ve arka planla kontrast oluşturabilmesi için, açık renkli bir arka plan (beyaz/kırık beyaz/krem ) kullanılarak çekilmiş olmalı; Net ve kaliteli olmalı; Normal fotoğraf kağıdına ( mad ) basılmış olmalı; Çerçevelenmemiş,45 mm x35 mm boyutlarında; Yüz tam olarak görülmelidir (dini nedenlerle veya etnik köken dolayısıyla giyilmediği takdirde, gözlük, şapka veya başı kaplayan başka bir giysi olmaksızın) Konsolosluğun bu koşullara uygun olmayan fotoğrafları kabul etmeyebileceğini lütfen unutmayın. Bu standartlara mutlaka uyulmalıdır ve bu şartlara uymayan fotoğraflar reddedilecektir.

• Okul kabul belgesi: İngiltere’de kayıt olduğunuz okulun onaylayarak gönderdiği, İngiltere’ye giriş yapabileceğinizi onaylayan kabul belgesidir. Okul kaydınız tarafımızca gerçekleştirildiğinde, eğitim danışmanınız bu belgeyi dosyanıza ekleyecektir. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgelerde dosyanıza konulacaktır.

• Doğru Miktarda Vize Ücreti: 6 aydan üzeri giden öğrenciler için Öğrenci Vize Ücreti ortalama 765 TL( Döviz dalgalanmasından etkilenmektedir.)

*Türk Diplomatik, Hizmet ya da Hususi pasaport sahiplerinden vize ücreti alınmamaktadır. (Kırmızı, Gri pasaport sahipleri) Yeşil Pasaport Sahiplerinden vize başvuru ücreti alınmaktadır.

• Hazırlanması gereken diğer zorunlu belgeler:

 • Mezun veya mezuniyet durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz.  (Türkçe ise; İngilizce yeminli tercüman çevirisi istenmektedir.)
 • Halen öğrenci iseniz, yeni alınmış öğrenci belgesi ve okulunuzdan izinli olduğunuzu veya okulunuzu dondurabileceğinizi belirten bir yazı gerekmektedir.  (Türkçe ise; İngilizce yeminli tercüman çevirisi istenmektedir.)
 • Not çizelgeniz( Transkript)
 •  Bulunduğunuz İngilizce seviyesini gösterir aşağıdaki sınav sonuç belgelerinden en az bir tanesi

IELTS: Tüm bölümlerinden en az 4,0

TOEFL: Reading 8, Listening 13, Speaking 19, Writing 17

PEARSON: Tüm bölümlerden en az 36

TOEIC: Reading: 275, Listening: 275, Speaking: 120, Writing: 120

İngiltere’deki masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispatlamak için banka şubenizden alınmış orijinal hesap cüzdanı; Banka hesabı, öğrencinin adına olabileceği gibi anne veya babasının adına da olabilir. Bankada gösterilecek mevduat, vize başvuru tarihinden en az 28 gün önce hesaba yatırılmış olmalı ve vize sonuçlanana kadar hesapta kalmalıdır. Hisse senedi veya fon hesapları kabul edilmemektedir. Hesapta bulunması gereken miktar aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:

Londra’da eğitim alacak öğrenciler için

Kurs ücreti + her ay için en az 1000 Sterlin

Londra dışında eğitim alacak öğrenciler için:

Kurs ücreti + her ay için en az 800 Sterlin

Bankada gösterilen mevduat anne veya baba üzerineyse, hesap sahibinden alınacak, masraflarınızın söz konusu kişi tarafından karşılanacağını belirten sponsorluk mektubu Vukuatlı Nüfus kayıt örneği ( aslı olmak zorundadır)

İngilizce yeminli tercümandan çeviri gerekmektedir. 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01