Gidenler Ne Söyledi?

20140822_122916-crop

Merhaba, ben Ataberk. İki aylık dil eğitimi için Canada’nın Vancouver şehrine gittim. İlk başata kararsızdım. Şimdi ise iyi ki gitmişim, diyorum. Çünkü farklı kültürlerden arkadaşlar ve İngilizce pratiği edindim. Shelina gibi bir iyi kalpli bir homestay’e rastladım. Bana gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı minnettarım. Kendimi Shelina’nın evinde, diğer ev arkadaşlarım Sabrina,Vinni ve Rian ile ailemleymiş gibi  mutlu hissettim. Bu iki aylık süre içinde bana yardımcı olan Armada Grandee ‘den Damla ablaya; Vancouver’da desteğini esirgemeyen Tarık abiye ve tabii Gökhan abime çok teşekkür ediyorum. Hayatımın en çabuk geçen yaz tatili oldu. Rüya gibiydi.Kendim olmayı, kendime yetmeyi, yeni yerler, yeni insanlar keşfetmenin güzelliğini öğrendim.Gelecekteki hayatımı tekrar şekillendirmeye karar verdim.

Ataberk Yürük
KGIC- King George International College, Vancouver, Kanada

 

ewqe

Herkese merhaba,

Daha önceki Sydney deneyimim ve çevremdeki insanların sayısız met etmeleri sonucu bu yaz İngiltere/Brighton macerası için tekrardan ArmadaGrandee’ yi seçtim. Bana bu deneyimimde sonuna kadar destek olup her türlü ihtiyacımda yardım etmeye çalışan (özellikle zorlu vize işlemlerinde) Tuğba Hanım’a çok teşekkür ederim.

Bana tavsiye ettikleri EC Language School gerçekten kaliteli, sizlere sıkıcı gramer kuralları öğretmektense İngilizceyi günlük hayatla birleştirip sizlere sunan öğretmenlerle dolu.

Brighton’a gelecek olursak çok canlı, güzel ve konum itibariyle harika bir şehir. Kullanılan eski yapı ve aletlerin yanı sıra gelişen teknolojiye ayak uydurup kendi güzelliklerine sahip çıkan sıcakkanlı, sizinle rahatlıkla iletişim kurarak size pratik yapmanızda yardım edebilecek insanlarla dolu eğlenerek öğrenebileceğiniz bir ortam.

Londra’ya trenle 1 saat olması hem şehir olarak kendini tercih ettiriyor hem de benim gibi futbol fanatiklerine dünyanın en kaliteli futbolunun oynandığı statları gezme imkânı veriyor.

Emin Sadık Karahan

Brighton, İngiltere

sad

Herkese Merhaba,

İzmir’de yaşayan bir yüksek lisans öğrencisi olarak yaz tatillerinde yurtdışına çıkıp seyahat etmeyi çok seviyorum fakat 2 ay öncesine kadar Avrupa dışına hiç gitmemiştim ve çocukluğumdan beri sahip olduğum Amerika hayalimi gerçekleştirmek istiyordum. Bildiğiniz üzere birçok program var ABD için ve ben bunların arasında karar vermekte zorlanırken Armada Grandee ile tanıştım. Özellikle Bağcan Hanım’ın yardımsever ve anlayışlı tavrı ile en kısa sürede hem konaklamamı sağlayacak hem dilimi geliştirebileceğim bir dil okulu (Embassy CES) ile anlaştım. Belge toparlama ve can sıkan vize prosedürleriyle nasıl uğraşacağımı düşünürken profesyonel yardım sayesinde kısa sürede neredeyse hiç zahmet etmeden ABD vizesi elime ulaştı. Dünyanın her yerinden insanlarla hem dostluk kurabildiğim, hem dilimi geliştirebildiğim öte yandan gezip eğlenebildiğim New York’ta unutulmaz bir ay geçirdim. Eğitimim bitince de kendi rotamı çizip başka şehir ve eyaletlere gitme fırsatı buldum. Hepsinden önemlisi de hayalimi gerçekleştirmekti. Herkese tavsiyem, küçük detaylarla uğraşmayın, sadece hayalinizi düşünün inanın gerisi çok kolay.
Sevgilerle,

Can Bengisu
a.can.bengisu@gmail.com

12

Herkese merhabalar!

Öncelikle Armada Grandee’ye ve özellikle de her zaman yanımda olan, desteğini asla esirgemeyen Gülden Hanım’a çok teşekkür ederim. Ben bu heyecan dolu macera için South Carolina-Greenville’yi tercih etmiştim. Bu üç aylık süreç, kesinlikle hayatımın en güzel geçen, asla unutulması mümkün olmayan ve ileride geçmişe dönüp baktığımda ‘iyi ki gitmişim’ diyebileceğim bir süreçtir. İnsanın kendi ayakları üzerinde durabilmesi, bir şeyleri başarabilme ve bu başarıyı tatma duygusu ve en önemlisi insanın kendine olan öz güveninin artması, bakış açısının değişmesi. Bu duygular, böyle bir maceraya atılmadan elde edinilemez. Aklımda o kadar çok anım var ki ailem, arkadaşlarım, öğretmenlerim. Öncelikle yanlarında kaldığım, sevgi dolu Amerikan ailem. Asla unutamayacağım oyunlarımız, her aksam evin küçük kızına okuduğum hikâyeler, birlikte yaptığımız Amerikan ve Türk yemekleri, her hafta sonu gezilerimiz ve çekilen bir sürü sevimli fotoğraflar, sırf benim aklımda İngilizce kelimeler kalsın diye yaptıkları gösteriler, en ufak derdimde bana sımsıkı sarılışları ve son gün birlikte döktüğümüz gözyaşı! Her şey tatlı bir rüya gibiydi ve ben asla uyanmak istemedim. Bu yazıyı okuyan herkese sesleniyorum, gidin ve hayatınızın en güzel zamanını doya doya yaşayın!

Aslı Gezer

South Carolina, Greenville, ABD

DSC_0271

Merhabalar,

Öncelikle Malta’daki 3 aylık dil eğitimim için bana yardımcı olan Armada Grandee’ye çok teşekkür ederim. Hayatımda daha önce yurtdışına çıkmamış biri olarak yaşadığım bu serüvenin başından sonuna kadar yanımda oldular. İlk başta kafamda binlerce soru vardı. Nasıl gidilir? Ne yenir? Nerde kalınır? Vizesidir, uçağıdır, okuludur. Neyse ki hepsini benim yerime düzenlediler. Sadece uçuş tarihimi bekledim heyecanla ve bir baktım ki Malta’dayım. Daha önce Türkiye’de de dil kursuna gitmiş biri olarak şunu söyleyebilirim kesinlikle çok farklı bir deneyim yurtdışında dil eğitimi almak. Öğrenim hayatımda çalışmayı ve okulu sevmeyen bir öğrenci olmama rağmen Malta’da dersten saatler önce kalkarak ders saatini heyecanla bekledim sürekli. Kahkahalar eşliğinde dil öğrenebileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Okulun etkinlikleri çok büyük bir arkadaş çevremin oluşmasını ve bu serüvenin her anının inanılmaz eğlenceli geçmesini sağladı. Yapılan ev toplantılarında, partilerde, okulda, ders arasında, okulun organizasyonlarında, markette, plajda kısacası her yerde  sıcak bir arkadaşlık ortamında sürekli pratik yapma şansı buldum. Her konuşmada yeni kelimeler öğrenerek İngilizce seviyemi hızla geliştirdim. Bunun yanında birçok yeni yer gördüm, birçok ülkeden yeni arkadaşlar edindim, yeni kültürler tanıdım, arkadaşlarımın kendi elleriyle yaptığı dünya yemeklerini tattım yanında hoş sohbetle. Yanlış hatırlamıyorsam eğitimimin 2. ayında Armadagrandee’den Bağcan hanım Malta’ya geldi ve beni de ziyaret etti. Zaten eğitimim süresince sürekli irtibatta olduk, en ufak bir sorunumda yardımcı oldu kendisi. Şimdi ülkemde evimdeyim ve diyorum ki iyi ki gitmişim. Hatta diyorum ki keşke bir daha olsa.

Kadir Üstünkaya

Malta

FenwayPark

Herkese merhabalar,

En büyük rüyalarımdan biri, hayatımın geçirdiğim en güzel günleri, Boston-ABD. Benim maceram ABD’de İngilizce dil eğitimi alma kararıyla başladı. ABD’nin hangi eyaletine, hangi şehrine ya da hangi okula gidebileceğim konusunda hiçbir fikrim yoktu; taa ki Armada Grandee’yi keşfedene dek. Güleryüzlü, anlayışlı, dünyalar tatlısı danışmanım Tuğba Hanım’ın eşsiz yardımlarıyla 7 ay önce Boston’a gittim. İlk yurtdışı deneyimimdi ve hiçbir zorluk yaşamadan eğitimimi tamamlayarak on gün önce Türkiye’ye döndüm. Boston’da Mount Ida College’i kampüsünde yer alan ELS dil okulunu tercih ettim ve çok da müthiş bir karar olduğunu orada geçen muhteşem 7 ayla bir kez daha anladım. Dil okulunda okurken ayrıca kolejin de yemek salonu, gym, kütüphane vb. sosyal imkanlarından da faydalanabilme fırsatını yakaladım. Boston’a gelince.. :). Özellikle yaz döneminde gitmek isteyen arkadaşlarım için şahane plajlarından, harbour sahil şeridinin muhteşem manzaralı mekanlarından, spor aktivitelerinden, müzikaller ve konserlerine kadar her türlü eğlence imkanını barındıran harika bir şehir. İnanın ki yedi ay nasıl geçti anlamadım bile. Okulum, yanında kaldığım aile ve geçirdiğim her an mükemmeldi. Hiç vakit kaybetmeden Armada Grandee’yi keşfedin ve kaliteli bir eğitimle eşsiz yurtdışı maceralarına sağlam bir adım atın. Başta çok sevdiğim, bana bu konuda yaptığı yardımlarını hiçbir zaman unutmayacağım canım danışmanım Tuğba Hanım’a ve ARMADA GRANDEE’ye sonsuz teşekkürler…

Love y’all J

Fulya Öznal

Boston, ABD

ESRA KILIN ABD

Merhabalar… 😉

İlk olarak Armada Grandee’ye ve özellikle Cansu Doğan’a bana göstermiş oldukları sabır için, bütün olumsuz düşüncelerime, endişelerime karşı her zaman beni pozitif bir şekilde yönlendirdikleri, hem Türkiye’de hemze Abd’de yaşadığım en küçük soruna kadar gece gündüz ve saat farkına rağmen ilgilendikleri için çok çok çok teşekkür ederim.

Eğer sizlerde farklı bir ülkede farklı hayatlar görmek, hayatınıza ve kendinize bireyler katmak istiyorsanız söyleyebileceğim tek şey gözleriniz kapalı kendinizi ARMADA GRANDEE çalışanlarına emanet edebilirsiniz.

Şimdiden herkese bol  şanslar… 🙂

Esra Kılın

New York Language Center, Amerika

1097611_232344283584688_125927448_n

Arkadaşlar,

Herkese merhabalar…  Sizlere, İngiltere –  Bournemouth’da bulunduğum sürede yaşadığım güzellikler ve ingilizce gelişimim hakkında bahsetmek istiyorum. Bu süreçte öncelikle her zaman yanımda olan danışmanım sayın Bağcan Poray’a çok teşekkür ediyorum. Daha önce hiç yurt dışına çıkmamıştım,  araştırıyordum. Birkaç danışmanlığa sordum, içime sinen bir yer bulamamıştım. Daha sonra Armada Grandee ile tanıştım ve bana karşı hal, tavırları ve ilgilenimleri beni onlara yakınlaştırdı. Bu yüzden tercihimi Armada Grandee’den yana kullandım ve şu an amacıma ulaştığım için kendimi çok iyi hissediyorum. Bu 2 ay gibi kısa bir sürede İngilizcemi geliştirdiğim, güzel hatıralar ve iyi arkadaşlar biriktirdiğim için çok mutluyum ve bu mutluluğumu Bağcan Poray ve ekibine borçluyum.  Bana bu mutluluğu yaşattığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Erhan Düzova

Bournemouth, İngiltere

998165_10200830913049456_1732930871_n

Herkese merhaba.

Yurtdışına özellikle de İngiltere’ye dil eğitimi almak için gitmek isteyenlere fikir vermesi için kısaca deneyimlerimi ve duygularımı paylaşmak istiyorum. Türkiye’de 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimimin ardından Bournemouth’da Kaplan International Colleges’da 1 aylık dil eğitim aldım. İngilizce alt yapım vardı ancak konuşma konusunda pek pratiğim yoktu. İngiltere’ye bunun için gitmek istedim ve faydasını da gördüm. Giderken aklımda bir sürü soru işareti vardı. ”Vize çıkacak mı?”,”Orada yanında kalacağım aile nasıl bir aile acaba?” sorularından tutun yiyecek içecek konusuna kadar. İlk gittiğim birkaç gün normal olarak biraz yabancılık çektim tabii. Daha sonraki süre sanki birkaç günmüş gibi hızlı geçti benim için. Eğer Türkiye’de girmem gereken önemli bir sınavım olmasaydı bu süreyi kesinlikle uzatırdım. Hayatımın en güzel zamanlarındandı orada geçirdiğim süre. Bir sürü milletten şahane insanlar tanıdım. Farklı lezzetler denedim, gezdim, eğlendim. Farklı ülkelerden arkadaşlarım oldu. Çok farklı ve çok güzel bir deneyimdi benim için.

Gitmeden önce farklı farklı acentalarla görüştüm. Sonunda Armada Grandee’de karar kıldım. İyi ki Armada Grandee’yi seçmişim. Eğer gitmek istiyorsanız ama tereddütleriniz varsa mutlaka bu deneyimi tatmalısınız. İlk konuşmaya gittiğimden İngiltere’den dönene kadar olan süreçte bana yardımcı olan Tuğba Mert’e çok teşekkür ederim 🙂

Duygu Ece Erdoğan

Brighton, İngiltere

CAM00411

Merhabaaa 🙂

Tahminimce şu an gitmeden yapabildiğiniz kadar araştırma yapıyorsunuzdur. Size kendi izlenimlerimle  yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle yurt dışı hayalim için uygun bir fırsat ararken yurt dışı eğitim fuarının İzmir’e geleceğini gördüm ve arkadaşlarımla gittim. Herkes tanıtımını yapıyordu elbette ama ben daha farklı bir şey için bakıyordum. Sonra Damla Hanım konuşmasıyla gerçekten ilgimi çekti ve kaydımı LSI dil okulu Brighton’a yaptırdım. Daha sonra Bağcan abla benimle her konuda samimi bir şekilde ilgilendi. Çok sabırlı ve anlayışla yaklaştı. Gerçekten iş anlamıyla değil yakınlıkları, sohbetleri Armada Grandee’yi tercih etmemde büyük etken oldu. İlk başta gergindim sonuçta bilmediğim bir yer, insanlar. Ama aile bakımından çok şanslı olduğumu söyleyebilirim. Çok cana yakınlardı, yeri geldi beraber sinemaya bile gittik. Okula gittiğimde herkes güler yüzle karşıladı beni. Belki ilk başta çekingen olabilirsiniz ama hiç gerek yok. Çünkü bütün öğrenciler aynı durumda ve herkes kaynaşmaya çalışıyor. İngiltere ile ilgili konuşacak olursak yolların bize göre ters olması belki biraz kafanızı karıştırabilir tıpkı benim gibi. Otobüslere binerken “hi” ve inerken “thank you” denilmesi bence çok hoş bir şey. Brighton’a kesinlikle öğrenci şehri diyebilirim, her yer tam anlamıyla turist ve çoğu dil için gelmiş. İnsanlar çok yardımsever. Bir yer sorduğumda telefondan haritaya bakan, benimle gelip yolu göstermeye çalışan insanlara şahit oldum ve bu gerçekten çok hoş. Eğlence kısmına gelirsek “bayıldımm” diyebilirim. Her gün belirli yerlerin eğlenceleri var. Size zaten broşürlerini okul önünden dağıtıyorlar. Canınız hangisini isterse gidebilirsiniz. Kesinlikle bu bir insanın yaşayabileceği mükemmel bir deneyim. Çok güzel arkadaşlıklar edindim. Dil konusuna gelirsek artık kendimi rahatça ifade edebilirim. Biz nasıl bazı kısaltmalar yapıp günlük konuşmamızı yazılışı gibi yapmıyorsak aynısı onlar içinde geçerli. Orada onların günlük ifadelerini duymak ve söyleyiş tarzlarına kulağınızla aşina olmak bambaşka bir şey. Her şey için Bağcan abla ve Damla ablaya çok teşekkür ederim. Hala karar vermediyseniz tekrar okuyun derim 🙂

Durseli Sayar

Brighton, İngiltere

IMG_20131214_222838

Merhaba,

Ben İstanbul’dan Ceren Ceylan… Öncelikle buradan Armada Grandee eğitim danışmanı Tuğba Mert’e, bana burada ailem kadar yakın olduğu için sevgilerimi, desteğini hiç eksik etmediği için teşekkürlerimi iletmek isterim. Siz de bu yazıyı okurken eminim İngiltere’ye gitmeden önce benim taşıdığım kaygıların aynısını taşıyorsunuzdur. Endişelerinizden çoğunun kötü tecrübeler yaşayan arkadaşlardan kaynaklandığını ve bu kararda danışman şirket seçiminin önemli olduğunu, tecrübeyle sabit, vurgulamak isterim. İngiltere’nin Bournemouth şehrinde, yani güneyde, bir okulda hala eğitim görmekteyim. İstanbul’da %100 İngilizce eğitim veren üniversitelerden birinden mezun oldum; fakat İngilizce konuşamıyordum.

Buraya gelmemin ardından kısa bir süre içerisinde her şey çok değişti. Hayatın içerisinde İngilizce konuşmanın sıkıcı hafta sonu kurslarına para harcamaktan çok daha iyi olduğunu belirtmek isterim. Ve en önemlisi sizi bir İngiliz arkadaşınızın anladığını görmek işin büyük kısmını hallettiğinizi gösteriyor.

Okulun hayatının yanı sıra sosyal ortamlarda bulunarak, güzel arkadaşlıklar edinip gezip eğlenebiliyorsunuz. Burada bir İngiliz bir aileyle kalıyorum, aramızdaki bağın güzelliğiyle buradan ayırlmanın zor olacağını düşünüyorum; fakat İstanbul’a gelip misafirim olmalarının sözünü hemen aldım bile! 🙂
Fakat yinelemek isterim ki danışman şirket seçimi çok önemli. Siz de benim gibi, bu yazıyı okurken muhtemelen benim gibi birçok danışman şirket gezdiniz. Armada Grandee sadece sorun çözmekle kalmıyor sizi aileniz kadar merak ediyor. Simdi arkadaşlarınızın anlattıklarını unutun ve tecrübe edinin. İnanın her şey beklediğinizden çok daha iyi olacak! Sevgiler…

Ceren Ceylan

Bournemouth, İngiltere

 

fotograf 1

Herkese merhaba,

2010’da ilk yurtdışı tecrübeme Armada Grandee ile Work and Travel yaparak başladım. Çok güzel bir yaz tatli geçirdim, kendi paramı kazandım, yeni arkadaşlıklar edindim ve yeni kültürler öğrendim; her şey çok güzeldi. Bu yıl da okulum biter bitmez İngilizcem yetersiz olduğu için İngiltere’ye dil okuluna gittim ve iki aydır Londra’dayım. İlk zamanlar zorlanabiliyor insan; ama alıştıktan sonra zamanın nasıl geçtiğinin farkına varılmıyor. Danışmanım Tuğba ablaya ve Armada Grandee ailesine çok teşekkür ederim. İki defa tercihimi Armada Grandee’den yana kullandım.  Her şey çok güzel oldu, eksikleri yok; fazlaları var. Herkese Londra’dan selamlar…

Caner Durgun

Londra, İngiltere

 

yudum çömez

Merhabalar ben, Ankara’dan Yudum Çömez. Armada Grandee aracılığıyla  İngiltere Torquay ‘de çok güzel bir 2 ay geçirdim. Neresinden başlasam bilemiyorum, ama her şey o kadar hızlı ve yolunda gerçekleşti  ki kendimi İngiltere’de buldum, 1 ay içerisindeJ Sevgili Gülden –Armada Grandee  Dil okulları danışmanı- her türlü soruma cevap vermede ve her türlü işlemimi kolaylaştırmada bir numaram oldu. Torquay’de Kaplan Dil okulunda eğitim aldım ve tek kişilik öğrenci alan bir evde, İngiliz bir ailenin yanında kaldım. Torquay yaz mevsimi için iyi seçilmiş küçük ve sevimli bir sahil kasabasıdır. Birçok dil okulu olması sebebiyle aslında hangi dil okuluna gittiğiniz orada çok da önemli değil, çünkü diğer okullardan yeni insanlarla tanışmanız çok büyük bir olasılıkJ Yurt dışında 2 ay geçirmiş olmanın bana verdiği özgüven ve tecrübe sayesinde İngilizceyi kullanmanın aslında çok da karmaşık bir şey olmadığını anladım ve Türkiye’de öğrenmemin  zaman alacağı çok şeyi kısa sürede yaşayarak öğrendim. Bence bu deneyim daha fazla anlatılmaz, yaşanır 😉 İyi yolculuklar and Have fun 😉

Yudum Çömez,

Torquay, UK


esra Erol

 

Herkese merhaba.

Öncelikle Armada Grandee’ye başından sonuna kadar tüm işlemlerimde iyi bir şekilde yardımcı olduğu için teşekkür ederim. Amerika’da tahmin ettiğimden daha güzel vakit geçirdim. Eğer yurtdışına çıkma konusunda kendinize özgüveniniz eksikse ya da çekiniyorsanız çok şey kaybediyorsunuz derim. Çünkü kısa sürede olsa emin olun size çok fazla şey katacak ve bu deneyimi yaşamanıza değecek. Sadece eğlenmek ve dil öğrenmekle kalmayacak; yaşadığınız yere, kültüre, ülkenize ve insanlara uzaktan bakmanız sizin ufkunuzu açacak ve yeni düşüncelere yol açacak. Yurtdışına çıkmaya karar verdiğinizde ilk işiniz Armada Grandee’yi aramak olabilir. Emin olun pişman olmayacaksınız. Sizlere şimdiden iyi yolculuklar ve iyi eğlenceler diliyorum.

Esra Erol,

BOSTON-USA


 

Recep Vatansever Foto

Merhaba arkadaşlar. Öncelikli olarak bütün Armada Grandee çalışanlarına özellikle de bu süreç esnasında bana Eğitim Danışmanlığı yapan Gülden AYDOĞAN KOCA hanıma teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Daha önce defalarca yurtdışına çıkmış biri olarak itiraf etmeliyim ki yurt dışına çıkış ilk bakışta ne kadar eğlenceli gözükse de bir o kadar  zahmetli ve stresli  bir süreçtir. Gideceğiniz eğitim kurumunun seçiminden  irtibata geçilmesine, evraklarınızın hazırlanıp vize alınmasına, uçağınızdan inip yerleşene kadar hep bir koşuşturmaca içerisinde olacaksınız. Bir de bu süreçte yalnızsanız sırtınızdaki yük bir kat daha artacaktır. Zamanınızın bir coğunu internetten bilgi toplayarak , yurt dışı tecrübesi olan dost ve akrabalardan yardım almaya çalışarak geçireceksiniz. Ama elde ettiğiniz bu bilgi kısmen sizi tatmin edecek kısmen de bir işinize yaramayacaktır.  Ve ne kadar dikkatli olursanız olun her zaman gözden kaçıracağınız bir nokta olacaktır. Bu da sizi strese sokmaya yetecektir.

Ama bu süreci iyi bilen, her zaman ve her yerde sizi – an be an-  bilgilendirip yönlendiren, sizin için gerekli bağlantıları kurup yazışmaları yapan, takıldığınız her noktada cevap alabileceğiniz birisinin olması işinizi hiç ummadığınız kadar kolaylaştıracak ve üzerinizdeki stresi de azaltacaktır. Bundan dolayı bu süreç esnasında bana Eğitim Danışmanlığı yapan Gülden AYDOĞAN KOCA hanıma bir defa daha yardımlarından dolayı minnettarlığımı bildirmek istiyorum.

Dili yaşayarak öğrenmek için 3 aylığına Amerika’ya geldim, ELS-Indianapolis. Indianapolis gerçekten çok güzel bir şehir olmasına rağmen – bazı yerleri Amerika’nın yaşanabilecek  ilk 10 yerleşim yerleri arasında –  Türkiye’den gelen arkadaşlarımız tarafından pek fazla bilinmemektedir. Ayrıca burası dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olan bir kaç üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Dil eğitimim esnasında gözüme çarpan en önemli nokta Amerika’nın çok kültürlü yapısıydı. Sınıf içerisinde dünyanın dört bir yanından gelmiş arkadaşlarınız olacak ve dışarıda yine hakeza cok kültürlü bir ortamın varlığını görebileceksiniz . Özellikle karakter olarak biraz çekingen ve utangaç olan arkadaşlara dil eğitimi için  Amerıka’yı bizzat tavsiye ederim. Bu çok kültürlü yapı içerisinde kendinizi çok rahat hissedebilirsiniz.

 Recep VATANSEVER

Indianapolis, USA


 

Burcu Hasbek Malta Foto

2 aylık dil eğitimi öncesi ben de buradaki yazıları büyük merakla okumuştum. Şimdi ise size deneyimlerimi aklınızda bir şeylere cevap verebilmesi için paylaşıyorum. Bu önemli kararı verirken gerçekten yanınızda işini iyi yapan insanlara ihtiyacınız olacak. Diline, kültürüne yabancı olduğunuz insanların yanında, sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak biri lazım. Tek başıma altından kalkamayacağımı düşündüğüm Malta seyahatimde Gülden hanım benimle iletişimini hiç kesmedi, gerektiğinde dakikalarca sorularımı cevapladı, karşılaştığım sorunlarda devamlı yanımdaydı. Müthiş bir deneyimdi, kendini her şeye yabancı hissediyorsun, her şeyi öğrenmeye çalışıyorsun. Akdeniz kültürüne sahip olmasına rağmen sömürge sebebiyle İngiltere ve İtalya karması bir yer Malta. Tarihi bizim gibi savaşlarla dolu, Osmanlı’ya teslim olmamış bir ülke, gittiğinizde bunu çokça duyacaksınız. İnsanı sıcakkanlı, görülmesi gereken çok yer var, tarihi şehirleri, müzeleri ve elbette enfes bir denizi var. Dil öğrenirken tatilinizi de burada aradan çıkarabilirsiniz. Kendi nüfusu kalabalık olmamasına karşın yoğun turist alımı var. Bu yüzden neredeyse her ülkeden insanla tanıştım burada. Yaşadığım en büyük sıkıntı yemekti, alışkanlığınız olan coğu yiyeceği burada bulamayabilirsiniz. Bu yüzden hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim. Denizi ve güneşi seviyorsanız Malta’da yaşamak size keyif verecektir. Gülden hanımın desteği sayesinde yurt dışında sorunsuz iki ay geçirdim ve İngilizceme büyük katkısı oldu. Teşekkürler…

BURCU HASBEK,

MALTA

 


 

Bahadır

Herkese merhaba. Ben de herkes gibi İngilizcemi geliştirmek için yurtdışına gitmek istiyordum, ama daha önce böyle bir deneyimim olmadığı ve ne yapılması gerektiğini bilmediğim için profesyonel danışmanlık almaya karar verdim. Arkadaşlarımın tavsiyesi sayesinde Armada Grandee’yi tercih ettim. Ve çok doğru bir tercih yapmışım. Onların sayesinde İngiltere Brighton’da mükemmel 2 ay geçirdim. Armada Grandee ‘ye teşekkür etmek istiyorum ama özellikle Gülden Hanım’a, benimle yaklaşık bir ay özel olarak ilgilendi.  Ben farklı şehirde yaşamama rağmen Gülden Hanım beni her gün arayarak işlemlerimi telefonla halletti. Önce uzun bir süre Amerika vizesi için uğraştım ama red aldım. Üniversiteyi hazırlıkta dondurduğum için transkript alamamıştım, bu sebeple red aldım. Aynı gün içinde İngiltere vizesi için hazırlanmaya başladık ve Gülden hanımın sayesinde vizemizi aldık.
İngiltere’ye gittiğimde de yalnız bırakmadılar. Herhangi bir sorun yaşamamam için devamlı benimle iletişim halindeydiler.
İngiltere Brighton’daki günlerimden bahsedecek olursam, unutulmaz 2 ay geçirdim. Çok eğlenceli bir şehirdi. İngilizcem ciddi derecede gelişti. Okuldaki ortam gerçekten çok güzeldi. Her milletten insanlarla tanıştım. Şu an dünyanın birçok ülkesinden arkadaşım var ve hala görüşüyoruz.

Kısacası bana her konuda yardımcı oldukları için Gülden Hanıma ve Armada Grandee’ye çok teşekkür ederim. Eğer tekrar yurtdışına gitmek istersem kesinlikle tek tercihim Armada Grandee olacak ve sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum. Sizi asla yarı yolda bırakmayacaklardır.

Bahadır Cem Aydoğan,

Brighton, UK


 

Baris Aki - Kopya

Herkese merhaba. Sizlere İngiltere Brighton’da geçirdiğim 2 muhteşem aydan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bende herkes gibi İngilizcemi geliştirmek için yurtdışına gitmek istiyordum. Ama daha önce hiç yurtdışına çıkmadığım için ne yapılması gerektiğine dair bu konularda herhangi bir fikrim yoktu. Bende bu yüzden profesyonel danışmanlık almaya karar verdim. Birkaç yerle görüştükten sonra benimle gerçekten ilgilenip beni yarı yolda bırakmayacağına güvendiğim Armada Grandee ile çalışmaya karar verdim. Tabi bu kararımı vermemde benimle daha ilk görüşmesinde 1 saatini bana harcayarak kafamdaki soruları yanıtlayan Damla Hanım’ın katkısı çok oldu.

Henüz İzmir’de vize işlemleri ve belgelerle uğraşırken yanımda olan Armada Grandee İngiltere’ye vardığımda da yanımdaydı. Oraya vardığımda herhangi bir sorun yaşamamak için Damla Hanım devamlı benimle iletişim halindeydi.

İngiltere Brighton’daki günlerime değinecek olursak benim için unutulmaz bir 2 aydı. İngilizcem fark edilir derecede gelişti. Okuldaki insanların birbiriyle ilişkileri ve arkadaşlık ilişkileri gerçekten çok güzel birçok ülkeden arkadaşım oldu ve hala daha görüşüyoruz. Kısacası bana okul olarak British Study Centres’ı ve şehir olarak Brighton’ı önerdikleri için Damla Hanıma ve Armada Grandee’ye ne kadar teşekkür etsem az. Eğer sizde yurtdışında eğitimi düşünüyorsanız mutlaka Armada Grandee’ye  güvenebilirsiniz sizi asla yalnız bırakmayacaklardır.

Barış AKI


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Herkese merhabalar,  ilk olarak sizlere nasıl yurt dışında dil okuluna gitme kararı aldığımı anlatacağım.  İzmir’de İngilizcemi geliştirmek için 9 ay bir kursa gitmiştim fakat kurs dışında konuşma pratiği fırsatım olmadığı için gelişimim yavaş oluyordu, biraz da sabırsız bir insan olduğum için daha hızlı nasıl İngilizcemi geliştirebileceğimin yollarını aradım ve en mantıklı çözüm yolunun yurt dışında dil okuluna gitmek olacağına karar verdim.  Çünkü iyi bir kariyer için altın anahtarın iyi bir İngilizce olduğunun bilincindeydim.

Yaklaşık 2 haftalık bir araştırma süreci sonrasında kuzenim tavsiyesi ile Armada Grandee ile tanıştım, başta Damla Hanım olmak üzere tüm çalışanlar bana çok yardımcı oldu. İlk olarak danışmanımla birlikte neler istediğimi, beklentilerimin neler olduğunu konuştuk, İzmirli olduğum için denizin olmadığı bir şehirde yaşamak benim için sıkıntılı olabilirdi,  bunun sonucunda Brighton benim için doğru bir seçim olacağına kara verdik. 6 aylık eğitim için British Study Centers Brighton’ı seçtik.

Brighton’a ulaştığımda Armada Grandee yine benim yanımdaydı, Brighton’a varır varmaz bilgisayarımı açtığımda danışmanımın mailini gördüm. Yolculuğumun nasıl geçtiğini, bir sıkıntı olup olmadığını soruyordu. Bu 6 aylık sürecimde sağ olsun Armada Grandee en ufak sorunlarıma bile çözüm bularak, benim daha keyifli ve verimli bir dönem geçirmemi sağladı.

Gelelim İngiltere de ki günlere, burada gerçekten İngilizce öğrenme açısından çok verimli 6 ay geçirdim, geldiğimde İntermediate (orta) olan seviyem bitime geldiğimde Advanced  (ileri) olmuştu. Bu gelişimi tescillemek için de İngiltere de IELTS sınavına girdim ve iyi bir skor elde ettim. Bunun haricinde burada çeşitli ülkelerden onlarca arkadaşım oldu. Brighton renkli gece hayatı olan bir şehir olduğu için özellikle eğlenmeyi seven arkadaşlarımız için doğru bir tercih, diğer bir avantajı da Londra’ya trenle sadece 50 dakika uzaklıkta olması. Son olarak şunu söyleyebilirim yurt dışında eğitim, insanlarla iletişim halinde olunduğu için sadece dil açısından değil aynı zaman da sosyal ve kültürel anlamda da gelişimi sağlıyor. Ben gittim ve gördüm herkese tavsiye ediyorum.

Halim KARAKUŞ,

Brighton UK


 

hande serban

Salamanca! Benim için hiçbir zaman unutmayacağım 2 ay!

İspanyolcam ummadığım kadar gelişti, ilk haftamda hiçbir şey anlamazken 8 hafta sonra her şeyi anlayabiliyordum ve konuşabiliyordum. Öğrenirken hem eğlendim hem de dünyanın her yerinden arkadaşlar edindim.  Salamanca’daki insanlar çok sıcakkanlılar, bir sorun olduğu zaman hemen yardım ediyorlar ve hiç beklemediğim kadar güzel bir şehir! Hem ucuz hem küçük hem de yaşaması kolay. Okuldaki öğretmenlerim ve çalışanlar her zaman yardımcı oldular. Haftanın her günü farklı aktiviteler düzenleniyordu. Haftasonları da diğer şehirlere geziler oluyordu. Orda tanıştığım arkadaşlarımla hala konuşuyorum ve tekrardan Salamanca’da eğitim görmek istiyorum!!

Hayatımda unutmayacağım en güzel yazlardan biriydi! Armada Grandee Istanbul çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Hem oraya gitmeden önce hem de oraya gittikten sonra her zaman benimle ilgilendiler. İspanyolcanın en güzel öğrenilebileceği yerlerden biri kesinlikle Salamanca!

 

Hande SERBAN


M.yoruk

Herkese merhaba! İzmir Karşıyaka’da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan ve İspanyolca öğrenmeye büyük istek duyan biriydim. Bu sebeple önce 8 ay boyunca Karşıyaka’da bir kursa gittim. Sonrasında ise öğretmen olmanın avantajı olan uzun yaz tatilimi değerlendirmek ve konuşma konusunda pratik yapmak üzere çocukluğumdan beri görmeyi hayal ettiğim İspanya’ya gitmeye karar verdim. Armada Grandee sayesinde hayallerime kavuştum. 1 aylık Madrid maceramın ardından şimdi diyorum ki kendi kendime: “Armada Grandee doğru tercihmiş.” Çünkü Damla Hanım benimle çok ilgilendi. Aklıma takılan en ufak bir soruyu bile bıkmadan, usanmadan yanıtladı. Kendisine minnettarım.

Eee biraz da Madrid’den bahsetmek lazım tabi. İspanyolca öğrenmek istiyorsanız İspanya’da tercih etmeniz gereken tek şehirdir. Madrid’den başkasını düşünmeyin bile. Çünkü İspanyolcanın kalbi Madrid. Biraz pahalı bir şehir ama gerçekten de değer. Ayrıca derslerden sonra gün içerisinde Madrid’de gezilip görülebilecek çok yer var. Canınızın sıkılmasına hiç fırsat bulamayacaksınız. Gittiğim kurs Inhispania. Madrid’in tam merkezinde, Puerta del sol’e çok yakın. Inhispania çok iyi bir kurstu. Gerek sekreterler gerekse öğretmenler her zaman çok ilgili ve dostça yaklaştılar. Ayrıca kurs, haftanın 5 günü sürekli etkinlikler düzenleyerek bizleri Madrid’de görülebilecek ne kadar yer varsa gezdirdiler (Teleferik, müzeler, piknik, flamenko gecesi, İspanyol mutfağı, Madrid yakınındaki şehirlere geziler…)

Herkese tavsiyem; önce Armada Grandee’ye uğramak, şehir olarak Madrid’i  tercih etmenizdir.

 

Mustafa Yörük

 

2011 yılının ortasında İngiltere’ye gitmeye karar verip de 2012 ortasında zorla postalandım. Teşekkürler Armada Grandee, “me too” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Şimdi ilk olarak Marmara Üniversitesi’nden mezun olurken Yard. Doç. Dr. Azra Akın beni Armada Grandee’ye doğru yönlendirdi ve Armada ile olan ilişkimiz başladı. Bir dil okulu çabası içine girdiğim için benim önüme 20 tane kağıt bırakan Tuğba abla bana seç bir okul dedi ve ben kaç ay ne okul seçebildim ne de vize için bir adım attım; yani hiç acele etmedim. Ta ki düzenli olarak haftada bir arayan Tuğba abla artık şubat ayında “Vahdet 12 Mart’ta kurs başlıyor işlemlere başlayalım artik” diyene kadar. E haliyle beni o kadar düzgün yönlendirmeleri aklınıza gelemeyecek kadar ince noktalar düşünmeleri bana vay anasını dedirtti. Bu vize almak o kadar kolay değil arkadaşlar. Eğer aranızda Ezel dizisini izleyen varsa Armada Grandee’de sistem ayni şekilde işliyor. Filmin Ezel’i tabii ki Tuğba ve Melike! E bende Ezel’in oğlunu oynuyorum haliyle; kusursuz bir şekilde vizeyi alabildik. Tabii ki vize dışında okul alternatifleri, yapılan indirimler ve görüşmeler gerçekten farklı boyutlarda. Şimdi vize alma ihtimali yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkarmak benim değil, Armada’nın beni yönlendirmesi ile oldu; vizeyi çok rahat bir şekilde alabildim. Buna gerçekten söyleseler inanmazdım,  ama oldu. Bu yazılar şu anda Londra Oxford Street’e 1dakika mesafeden yazılmakta. Şimdi en kısa süreden en uzun süreye kadar yurtdışı eğitim kesinlikle çok büyük farklılıklar yaratmakta. Bakın vurguluyorum, ben şu anda 2 haftadır Londra’dayım ve 24 hafta sonra bu yazıları aynı hızla İngilizce yazacağıma inanıyorum. Teşekkürler Armada! Teşekkürler Tuğba – Melike ikilisi! Sizin propagandanızı ne kadar yapsam minnet borcumu ödeyemem. Sağlıcakla kalın 🙂

Vahdet KARADENİZ

Marmara Üniversitesi / İşletme


 

Merhabalar,

Amerika’ya gelmeden önce gerek lisede gerekse üniversitede almış olduğum İngilizce eğitimini ve öğretmen profilini sevmemem nedeniyle İngilizceden iyice uzaklasmistim. Bir kac sefer yurtdışında İngilizce eğitimi almak istedim fakat yanlış yönlerdirmeler sonucu 2 defa konsolosluk tarafindan vize basvurularim reddedildi, tam hayallerim tükenmisti ki bir arkadasim Armada Grandee’den övgüyle bahsetti. Özellikle Büşra Hanım’ın yönlendirmeleri ve bu konudaki tecrübesiyle şuan Amerika’da istediğim şekilde eğitim alabiliyorum fakat olumsuzluklar her zaman devam edebiliyor, ama arkanizda  güvenebileceğiniz bir danışmanınız varsa sizin fazla birşey yapmanıza gerek kalmıyor. Yurtdışına çıkmak isteyen arkadaşlara tavsiyem kulaktan duyma bilgilere değil de tecrubeli insanlarin direktiflerine uymaları yönündedir, zira ben hep New York’ta eğitim almak istiyordum fakat Armada Grandee’nin  tavsiyeleri gerek şehir gerekse dil okulu seçiminde beni tamamen egitimime yogunlasmami sagladi.

 

Ahmet Sami ŞAHIN


Herkese Merhabalar…  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki;  bu yazıyı okuyan tüm arkadaşların şu an içinden geçen düşüncelerini, kafalarındaki soru işaretlerinin hemen hemen hepsini tahmin edebiliyorum. Bu zorlu ve heyecanlı süreçte, kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştığınızı, Amerika’ya ilk kez gideceklerin heyecanla karışık merak gibi bir çok duyguyu hissettiğini biliyorum. Benim hikayeme gelince; Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği’nden mezun oldum. Mezun olmadan 1-2 ay önce yurtdışı danışmanlık şirketlerini araştırmaya başladım. Daha önceden pasaportu bile olmayan bir insan olarak yurtdışı üniversite, master, dil okulu gibi konularda hiçbir bilgim yoktu. Nerede,  hangi iş nasıl yürür ya da hangi evraklar gerekir hiçbir şey bilmiyordum. Yurtdışı konusunda bu eksikliğimin farkında olduğum için ve yıllarca TV’lerden gıpta ile izlediğimiz Amerika‘nın farklı kültürlerini, iş olanaklarını görmek , açıkcası vizyonumu genişletmek için kararımı verdim. Bürokratik işlemler konusunda hiçbir bilgim olmadığı için ve bunların altından tek başıma kalkamayacağımı düşündüğüm için danışman bir şirketin yardımını almam gerektiğini biliyordum. Şirket araştırmam sırasında 1-2 tanesi Bursa’ da, geri kalanları İstanbul’da olmak üzere toplam 4-5 tane şirketle telefonda görüştüm. Ve şunu üstüne basarak söyleyebilirim,  aralarında bana tek geri dönen Armada Grandee’ den Tuğba hanım oldu. Telefonda konuşurken bile benim için dil okullarını, sertifika programlarını araştırdı. Kendi yorumlarını katarak kararlarımda yardımcı oldu. Şu kadarını söyleyebilirim; ilk telefon görüşmemizden itibaren bu süreçte Tuğba Hanımla yaklaşık bi 25 kere telefonda görüşmüşüzdür belki J.  Özellikle zorlu vize süreci olmak üzere her konuda beni bilgilendirdi sağolsun. Gelelim Amerika’ya…  Aklınızdaki ikinci büyük soru özel bir durumunuz yoksa eğer ‘’Hangi Eyalet?’’ sorusu olacaktır. Bu tamamen sizin araştırma başarınızla ve danışmanınızın sizi aydınlatmasıyla alakalı. Tabi ki herkesin aklından geçen ilk yerlerden biri NewYork, diğeri Miami gibi meşhur şehirler olacaktır. Buralara da gidebilirsiniz tabi ama gittiğiniz şehrin artılarıyla birlikte eksilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela NewYork ‘ daki müthiş kalabalık ve bununla orantılı Manhattan taraflarındaki pahalılığı hesaba katmadan NY’a giderseniz ilerde zorluk çekebilirsiniz. Anlatmak istediğim kendinize sorduğunuz soruları cevaplarken artıları da eksileri de göz önünde bulundurun. NY kışları buz gibi, Miami,Los Angeles gibi yerler daha ılımlı gibi karşılaştırma cümleleri kurun kafanızda ve  aynı şeyi hangi amaçla istediğinizi bulun. (Dil okulu, master, sertifika programları, WAT, vs.) Ben batıda ki California/San Francisco şehrini seçtim mesela. Dil okuluna gidiyorum ve sadece İngilizce öğrenmekle kalmıyorum. Hergün dünya kültürlerine dair yeni şeyler öğreniyorum. 7-8 tane farklı dünya mutfağına dair yeni lezzetler  tattım. Brezilyadan, Fransadan, Koreden, Japonyadan, Amerikadan, Meksikadan dostlar edindim mesela. Kendi iş sahamla ilgili araştırmalar yaptım, Amerikada gıda sektörü ne durumda onu gördüm.  Herşeyden önce sistem gördüm. Ve bunları ilk 1 ayda gördüm. 6 ay daha buradayım siz düşünün gerisini… J İşte bunlar bence insanın Amerikadan dil eğitimiyle birlikte alması gereken en önemli şeyler. Eğer siz de kararınızı vermişseniz ve benim gibi bu işler konusunda size yol gösterecek bir danışman şirketine ihtiyaç duyuyorsanız Armada Grandee ‘ye sonuna kadar güvenebilirsiniz.

 

BURAK ÇITLAK

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ/GIDA MÜHENDİSLİĞİ

burakcitlak@hotmail.com


Merhabalar,

Size bu yazıyı Malta’dan gönderiyorum.  4 aydır burada yaşıyorum ve 5 ay daha burada kalacağım. Ben 2 ya da 3 haftalık bir program yerine Beginner seviyesinde olan İngilizcemi neredeyse baştan yapılandırabilmek adına 9 aylık bir program tercih ettim. Yani tam 1 akademik yıl. Yapmak istediğim Doktora Programı için bunu tercih etmem şarttı. Yani bu durum benim için ne tatil ne de yeni arkadaşlar edinebilmek için dünyaya açılmak anlamına geliyordu. Öncelikli olarak sıkı çalışmak ve burada bulunduğum sürece yapabileceğimin en iyisini yapmak. Hayatımın bir bölümünü yurt dışında yaşama kararı almışken işimi şansa bırakabilmek gibi bir lüksüm yoktu. Yanımda çok iyi bir rehber olması gerekiyordu. Açıkçası beni benden daha çok düşünecek, tecrübeli ve her sorunuma çözüm bulabilecek kadar da pratik. Armada Grandee bana tavsiye edilen bir kurumdu, zaten 9 ayımı tavsiye olmadan bir kurumun insiyatifine bırakabilecek kadar da cesaretli sayılmazdım.

Vildan hanıma ilk attığım mailden sonra beni görüşmeye çağırdı ve ben daha hayal kurarken o tüm işlemlere başlamıştı bile. Benim adıma düşünen benim adıma heyecanlanan ve benim adıma ayrıntılara kafa yoran bir arkadaşım vardı artık. Vildan hanım artık rehber değil arkadaşım olmuştu. Konslolslukla görüşmemin olduğu gün eminim ki benden de heyecanlıydı.

Buraya geldikten sonra tabii ki sorunlarım oldu ama ben bu sorunları uzun süre yaşayıp da derslerime hiçbir zaman yansıtacak kadar zorlanmadım. Sadece Armada Grandee’yi aramam ya da mail atmam yeterli oluyordu. Yurtdışındayken hele de aynı dili konuşamadığımız insanlarla birlikteyken nasıl bir konfor olduğunu tahmin bile edemezsiniz. . Benim buradaki görevim sadece çalışmak, öğrenmek tanımak,  gezmek. Sorunlar kısmına kafa yormuyorum. Harika dostluklar edindim. Hatta bu dostlarımdan bir tanesini ziyaret için geçen hafta İtalya’ya bile gittim tek başıma. Bunlar benim için müthiş deneyimler, ayrıca Vildan hanım asla sorunların olmasını beklemez, mutlaka iyi olup olmadığımı kontrol eder, ya arar ya da mail atar. İşini ciddiye alan, öğrencisini önemseyen bulmak istediği özeni karşısındakine gösteren birisidir. Eee tabii artık benim de arkadaşım nerdeyse 7 aydır bir fiil görüşüyoruz. Malta’da daha 5 ayım var. Seviyem gayet iyi durumda, kendime güvenim o kadar pekişti ki..Bu müthiş bir tecrübe!! Yurt dışında eğitim almak isteyen tüm arkadaşlarımın aynı konforu yaşamalarını dilerim. Bence siz sadece hayallerinizin tadına varın. Bırakın diğer ayrıntıları işi bilenler halletsin.

Malta’dan herkese sevgiler

EDA BİLTEKİN  


Farklı bir ülke farklı bir heyecan ve hayatım için önemli kararlarından birisi… Armada Grande’nin bana verdiği güvenle İspanya’nın Madrid şehrine ‘Inhispania’ dil eğitim merkezine gittim… Kesinlikle hayatımın en önemli kararlarından birisiydi ve bana bu kararı vermemde yardımcı olan, sürekli başını ağrıttığım Damla Hanım’a ne kadar teşekkür etsem azdır… İspanyolcaya hayranlığım ve merakım sonrası “EVET” işte oradaydım… İspanya…

İlk yurt dışı deneyimim olmasına rağmen biraz zorluk çeksem de ortama uyum sağlamak o kadarda zor olmadı… Eğer İspanyolcaya meraklıysanız, gece hayatını ve eğlenmeyi seviyorsanız, her ülkeden farklı arkadaşlıklar kurmak istiyorsanız, iyi bir dil eğitimi istiyorsanız doğru yerin Madrid ve Inhispania kursu olacağına emin olabilirsiniz… Orada geçirdiğim 6-7 haftalık süreci anlatmak için herhalde bir kitap yazabilirim… Günün 24 saat olduğunu düşünürsek uyumak ve o heyecana yarın devam etmek için daha fazla saate ihtiyacınızın olacağı şüphesizdir 🙂

Ceyhan Altan, Madrid, İspanya


 

Henüz İngiltere’ye geleli iki hafta oldu ama ilk izlenimler çok güzel. İngiltere’yi kesinlikle tavsiye ederim. Şehir konusuna gelince; Ben şu an Brighton’dayım. Dil okulum ise British Study Centres ve gerçekten güzel bir okul. Şehir ve okul seçiminde, daha sonra ise her türlü sorunumda bana yardımcı yolan Armada Grandee ekibine özellikle Vildan Hanım ve Tuğba Hanım’a teşekkür etmeliyim 🙂 Brighton küçük ama çok düzenli, yaşanılabilir bir şehir. Sahilde olması daha da güzel. Tabi Londra’da hayat çok daha hareketli. İngiltere’nin hangi şehrinde olursanız olun diğer şehirleri de mutlaka görmelisiniz. Henüz iki hafta oldu ama artık çekinmeden rahat rahat İngilizce konuşuyorum. Önümde 10 hafta daha var. Eminim çok daha iyi bir İngilizceyle döneceğim. Şu an ise boş bol bol gezmekle meşgulüm 🙂 Burada çok çeşitli yerlerden arkadaşlar ediniyor insan ve inanın yaşanması gereken bir deneyim.

 

Vildan GÜNER, Brighton UK


 

Herkese Merhabalar,

İngilizce dil eğitimim için yurtdışına gitmeye karar vermiştim. Fakat İstanbul gibi bir yerde bu işi nasıl halledeceğimi düşünmek bile beni korkutuyordu. Nereye gideceğim ne yapacağım konusunda fikrim yoktu. Taa ki Armada Grandee’de dünya tatlısı Vildan hanımla tanışana kadar.. 6 aylık dil eğitimi için  Malta’ya gittim ve 1 ay önce Türkiye’ye döndüm.  Hayatımın en güzel dönemini, sevincimi, korkumu, eğlencemi, hüznümü, rahatlığımı ve bunların hepsinin yanında Vildan hanımın bana 6 ay boyunca her dakika hissettirdiği güvenle sonlandırdım. Harika ve süper zamanlarımı size borçluyum. Tekrarlamayı istediğim bir durumu yeniden Armada ile yapacağıma eminim. Malta’nın o güzel Akdeniz havasını gece hayatını ve arkadaşlığını asla unutamam ..Bana bu güzelliği yaşattığınız için sonsuz teşekkürler ARMADA..Özellikle Vildan hanıma.

Sevgiler,

Özge Bozdemir, MALTA

 


Merhabalar ,

İngilizcemi geliştirmek, farklı kültürler tanımak amacıyla ilk yurtdışı deneyimimi İngiltere olarak belirledim. Bana yardımcı olmaları için Armada Grandee’yi seçtim. Oraya gittiğimde aslında biraz geç kalmıştım çünkü daha pasaportum, vize için gerekli belgelerin hiç biri hazır değildi ve yaz döneminde gideceğim için her şey biraz daha zordu. Vildan Hanım ile konuştum ve bana yardımcı olması için rica ettim. Öncelikle İngiltere’nin sahil kasabı olan Brighton’da ki  EC okulunu tercih ettik. Eğitim sürecimin bitme tarihini, okulumun başlama tarihinden sadece 2 gün öncesine aldım yani sınırlarımı zorlayıp 8 haftalık bir eğitim sürecine girdim. Vildan Hanım gerekli belgelerimin hazırlanması, konsolosluktan randevu ve daha birçok konuda hep yanımdaydı yani ben sormadan sorularımın cevabını alıyordum. (: Aile yanında mı kalsam yoksa öğrenci yurdunda mı kalsam diye çok sordum kendime çünkü tanımadığım bir ülkede tanımadığım bir aile ile kalmak ve ilk defa ailemden bu kadar uzakta olmak beni endişelendiriyordu. Ailemle tanıştığımda aslında bütün bu endişelerimin boşa olduğunu anladım çünkü aileler gerçekten çok sıcakkanlı ve yardımseverler. Öyle ki ben iki aile tanıdım yani ilk ailem tatile gideceği için orada sadece 3 hafta kaldım fakat aile bana istersen tek yaşabilirsin ve evimi sana bırakabilirim diye teklifte bile bulunmuştu. Okulumun eğitim kalitesi, ailelerimin hoşgörülü ve saygılı olması her şey mükemmeldi.  2 aylık sürecin nasıl geçtiğini anlamadım. Brighton’nın Londra’ya, Cambrige, Oxford’a yakın olması günü birlik bile gidip geleceğiniz ve aslında herkesin gidip gezmesi gerektiğini düşündüğüm bir yer. Orada bir sıkıntım olduğunda Armada Grandee ile irtibata geçebileceğim güvenini almıştım. Türkiye ‘ ye döndüğümde Vildan Hanım ile görüştüm ve farklı yerler görmek istediğimi, orada okumak istediğimi söyledim. Ve şimdi staj için yurt dışı tercih etmek istiyorum.  Bu yüzden bana yardımcı olan Armada Grandee‘ye ve özellikle her zaman yanımda olan Vildan Hanım’a çok teşekkür ediyorum.

Merve Bihter AVCI , Brighton UK 


 

Hem konuşma hızımı geliştirmek hem de değişik bir tecrübe kazanmak için Bristol’da 1 Ağustos ve 12 Ağustos tarihleri arasında Armada Grandee ile 2 haftalık bir dil eğitimine katıldım. Hangi ülkeye gideceğim ve hangi programa katılacağımı araştırırken Armada Grandee eğitim danışmanım Pelin Hanım sormak istediğim her konuyu benden önce anlatarak, işimi çok kolaylaştırdı. Her konuyu bana sabırla anlattı. İlk görüşmemizden Bristol’daki son günüme kadar her an bana yardım ve destek oldu.

Eğitim aldığım okul ELC Bristol dil okuluydu ve Bristol gerçekten çok güzel bir şehir. 2 haftada 2 festivale tanıklık ettim. İnsanlar çok kibar, eğitim veren hocalarımız çok iyi ve okul gerçekten çok çok kaliteli hocalardan oluşuyor.

Yapılan programlar ve aktiviteler çok güzel ve kesinlikle çok profesyonel ve iyi organize adılmış bir okuldu.

2 hafta çok kısa bir süre, ancak çok güzel anılarım oldu. Kesinlikle ve şiddetle   Armada Grandee firması ile yurtdışı eğitiminizi değerlendirin ve daha uzun süreler gidin.

İçiniz rahat olsun çünkü  eğitim danışmanları  Pelin Hanım ve Damla Hanım her anınızda yanınızda olduklarını hissettiriyorlar.

Pelin hanıma ve Damla hanıma çok teşekkür ederim.

Koray Mustafa KOÇLAR


Cambridge’den Herkese Merhaba,

Dil eğitimim icin 5 aylığına Bell International  College’a geldim ve bu hafta son haftam 🙁 Okulun eğitimi cok güzel. Cambridge küçük ama çok güzel bir şehir. Ayrıca eğitim için de ideal.  Londra’ya da oldukça yakın. Haftasonları sıkıldıkça kaçabiliyorsun:) Dil eğitimine gelecek arkadaşlar için hiç tereddüt etmeden önerebilirim buraya gelmelerini.

Benim buraya geliç sürecim koşuşturmaca ile geçti ancak Armada Grandee özellikle de Tuğba Mert Hanım bu süreçte hep benimle birlikteydi.
Vizem çıkınca hatta ilk Tugba Hanım’ı aradım bu sevinci paylaşmak adına. Düşünün artık nasıl bir bağ kurulmuş…
Benim için herşey mükemmel geçti. Bir sürü farklı ülkelerden yeni arkadaşlarım oldu,değişik kültürleri öğrendim, farklı lezzetler tattım ve keşke daha uzun kalabilseydim dedim. Hayallerinizi ertelemeyin. Armada Grandee ile bir an önce siz de gelin. Hersey icin tesekkur ederim 🙂

Tuğba KOSKOS, Cambridge-ENGLAND


 

Benden İngiltere maceramı birkaç cümleyle özetlememi isteseniz şunları söylerdim: “Gezdim, gördüm, yedim, içtim, üşüdüm, terledim, güldüm, ağladım, kazandım, kaybettim, öğrendim. Farklı diller duydum, farklı renklere şahit oldum, farklı yerler gördüm, farklı insanlar tanıdım, farklı dünyalar keşfettim ve çok eğlendim. Küçük dünyamın dışına çıktığımda ilk kez, özgür hissetmenin keyfine vardım ve dünyada 6 milyar insanın yaşadığına gerçekten inandım. Unutmadan İngilizce’mi de çok geliştirdim.”

İngilizce bilen çoğu kişinin olduğu gibi yeterince akıcı konuşamamak benim de sorunumdu. İngiltere’de dil okulunda eğitim almanın bu sorunu aşmada çok faydalı olacağına inancım tamdı. Londra’daki British Study Centres’de 5 haftalık dil kursunu tamamladım. Birçok farklı ülkeden kişilerle İngilizce konuşmak eşsiz bir deneyimdi gerçekten. Okul hem eğitim kalitesi hem de sosyal etkinlikler açısından çok güzeldi.

Londra, görkemli tarihi binaları, kilise ve sarayları, savaştan bilime kadar uzanan birçok konuda hizmet veren müzeleri, kibar ve güleryüzlü insanları (süpermarkette kasiyerler ilk olarak size nasıl olduğunuzu soruyor ve gerçekten samimiyetle sorduklarından hiç şüpheniz olmasın), yaya geçitlerinde mutlaka yayalara yol veren sürücüleri, kırmızı çift katlı otobüsleri ve kırmızı telefon kulübeleri, şehre güzellik katan Thames Nehri, London Eye, Big Ben ve dünyanın birçok ülkesinden turistleri selamlayan misafirperverliğiyle harika bir şehir. Havanın dengesizliğine ve yağmurlara alışıyorsunuz bir süre sonra. Londra’da dil eğitimini İngilizce’sini geliştirirken ufkunu genişletmek isteyen herkese mutlaka tavsiye ederim.

Bu keyifli yolculuğumda Armada Grandee’yi tercih ettiğim için kendimi çok şanslı sayıyorum. Okula karar verme aşamasından uçağa binene kadar her sorunuma mutlaka bir çözümle gelen ve her konuda bana yardımcı olan Tilbe’ye ne kadar teşekkür etsem az.

Evrim Başala, London UK


Oxford’un kaliteli okullarından birinde Armada Grande sayesinde 8 hafta geçirdim. Benim için çok güzel ve herkese tavsiye edebileceğim bir deneyimdi. Özellikle küçük bir şehir olması ve okulun konumunun güzel olması aradığım özellikler arasındaydı. Okulda verilen eğitimin dışında, farklı ülkelerden birçok insanla tanışıp sosyal aktivitelere katılarak eğlenceli bir şekilde konuşmanızı geliştirebiliyorsunuz. Kesinlikle İngiltere’de dil kursu sahip olunması gereken bir deneyim.

Özge Özkırım,  UK


“Gideceğim dil okulunu uzun araştırmalar sonunda kararlaştırmıştım fakat kafamda soru işaretleri vardı. Uygun fiyatlı ve bana yardımcı olabilecek bir danışmanlık şirketi ararken Armada Grandee’yi keşfettim ve doğru seçim olduğunu anladım. Kafamdaki bütün soru işaretlerini çözmem uzun sürmedi. Tüm vize işlemlerinden tutun da yurtdışına çıkınca nelerle karşılaşacağıma kadar tüm sorunları kolayca çözümledik. Şu anda ELC- Bristol’da dil eğitimime devam ediyorum ve iletişimim sürekli devam ediyor. Master başvurumu da Pelin Hanım ile yapacağımdan eminim. ”

Mustafa Senduran, Bristol UK


İngilizce eğitimin Türkiye çok zor olduğuna inandığım için yurt dışına gitmeye karar verdim.Bunun sonucunda bir yurt dışı eğitim danışmanlığına ihtiyacım vardı ve araştırmalara başladım. İzmir de gezdiğim çoğu danışmanlık firması bazıları çok ilgisizdi bazıları ticari kaygı içinde bazıları öğrencileri anlaşmalı oldukları okullara göndermek istediler. Ama Aramada Grandee’de Pelin Hanım ile birlikte bana en uygun olan okulu araştırmaya başladık. Benim bitmek bilmeyen sorularıma ve kaygılarıma sabırla cevap verip ilgilenip benim için en iyi okulu seçmeme yardımcı oldular.Sonunda British Study Center’a kaydımı yaptırdım. Bütün yapılabilecek vize pasaport evrakların hazırlanması tercüme….işlemlerini birlikte yaptık hazırladık ve benim rahat bir şekilde İngiltere’ye sağlandı.3 aylık eğitimim sonunda çok mutlu başarılı bir eğitim dönemi geçirdim. Askerden sonra benim için bir bakıma da tatil oldu. Herkese buradan yurtdışını İngiltere’yi önere bilirim. Sadece ingilizce anlamında değil her anlamda insanın ufkunu bakış açısını değiştiren bir deneyim olacaktır sizin için. İngiltere’yi Brighton’ı anlatmak isterdim ama benim için özel bir bölüm açılması gerekir zaten okumanıza gerek de yok yaşayın ve görün.

Onur Urçum; Brighton, UK


Eurocentres Valencia Şubesinde eğitim görmüş olduğum 4 (dört) haftalık dönemde Eurocentres çalışanları her konuda büyük bir özen göstererek benimle ilgilendiler. Okulda, derslerde, öğretmenlerle ve diğer öğrencilerle herhangi bir sorun yaşamadım, karşılaştığım ve tanıştığım bütün insanlar ile gayet güzel arkadaşlıklar kurdum. Her gün düzenlenen aktivitelerle sadece Eurocentres değil Valencia da bulunan diğer eğitim kurumlarındaki öğrencilerle de tanışma fırsatı buldum.

İkamet ettiğim daire, odam gayet güzel, temiz ve kullanışlıydı. Ev sahipleri her türlü ihtiyacımızla ilgilendiler, sadece aramamız yeterliydi. Diğer dairelerde kalan arkadaşlarımdan da aynı sözleri duydum. İnternet için, evdeki öğrencilerle anlaşırsanız gayet güzel fiyatlara kullanım şansınız olabilir.

Valencia hakkında söze gerek yok, eğlenmek için dışarı çıkmak istiyorsanız gece yarısı olmasını bekliyorsunuz, çünkü o saate kadar sadece restoranlar açık, yemek yemek ve arkadaşlarınızla muhabbet etme şansınız var, şehir gece yarısından sonra hareketleniyor. Plaja diyecek sözüm yok.İspanya yemek kültürünün büyük bir bölümü aperatife dayandığı için, restoranda yediğiniz yemek doyurucu olmuyor. Arkadaşlarınızla çıkacağınız yemek öncesi atıştırmaların mantıklı olacağı görüşündeyim.

Parasal konulara gelince büyük bir tavsiyem olacak, TÜRK LİRASI İLE KARŞILAŞTIRMA YAPARAK HARCAMA YAPMAYIN. Bu tavsiyemi gittiğinizde anlayacaksınız.Bana bu tecrübeleri yaşatan Armada Grandee ‘ye HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Serkan Guveyi; Valencia İspanya


Sydney’de hayat biraz zor ama çok güzel; baya hareketli; sürekli bir aktivite ve gezecek görecek çok yer var. İlk zamanlarda bu saatler nasıl geçecek diye düşünürken, sonradan; ‘’niye bu günler bu kadar kısa dediğiniz çok oluyor’’. Eğer biraz aktif olursanız arkadaş edinmek epey kolay çünkü buradaki herkes sizin gibi öğrenci. Avustralya’nın diğer şehirlerine göre Sydney en pahalısı; ancak is imkanları daha fazla ve maaş konusunda da diğer şehirlere göre daha yüksek. Armada Grandee ‘ye her şey icin çok teşekkür ederim.

Tolga Demirci; Sydney Avustralya


 

 

 

 


İngilizce öğrenmek yıllardan beri ertelediğim, kariyerimde en büyük önemi kaplayan, kaplayacak birşeydi. Günümüzde artık yabancı dil bilmenin önemini bilmeyen yoktur. Özellikle de ingilizce.
Çünkü ingilizce dünyaca kabul görmüş bir dil olmakla birlikte öğrenilmesi de çok kolaydır. Dünyanın her yerinden insanlarla kolayca iletişime geçebileciğim için çok heyecanlıydım ilk ingilizce öğrenmeye başladığımda. Daha sonra araya yıllar ve yıllar girdi. Sonunda Yeni Zelanda yı keşfettim.

Yeni Zelanda İngiliz kraliyet ülkelerinden (Kraliçenin ülkesi) biridir. Bu ülkenin avantajları saymakla bitmez aslında. İlk olarak anadili İngilizce olması, ülkenin gelişmeye ve yenilenmeye çok açık olması çünkü 200 yıllık bir tarihi var en fazla, aynı zamanda eğitim ve turizm adası olması, kozmopolitan olması ve Yeni Zelanda vatandaşlarının ve burada oturumu bulunan kimselerin tüm dünyayı sınırsız vizesiz gezebilmeleri hatta bazı ülkelerde kalıp çalışabilmeleri söz konusudur. Ayrıca Türkiye’den gelenler için Çanakkale Gelibolu’da savaş esnasında ANZAK’lar dedğimiz Avusturalya ve Yeni Zelanda ordularını kapsayan bir çok askerlerini kaybetmeleri ve bunun peşinden Türkiye’nin bu askerleri kendi evlatları gibi sahiplenmesinden dolayı burada Türkler çok sevilirler Ayrıca her sene ANZAK günü kutlamalarından dolayı Yeni Zelanda dan Türkiye’ye bir çok adalı ziyarete gidiyor ve çok severek dönüyorlar. İşte tüm bu güçlü bağlardan dolayı Yeni Zelanda Türk öğrencilerini en kolay ve hızlı vize veren anadili ingilizce olan ülkedir.

Yaşam standartları ise en son yapılan The Guardian ve New Zealand Herald haberlerine göre Yeni Zelanda hala dünyada yaşanabilir ferah seviyesinde ilk 5 sıradaki yerini kaybetmemiştir. Ada tamamen eğitim ve turizm adası oldğu kadar aynı zamanda tarım hayvancılık çok yaygındır. Bilişim sektörü ve sağlık hizmetleri çok gelişmiş olup halihazırda insan kaynakları yeni çalışanlar aramaktadırlar.

Eğitim konusunda Yeni Zelanda’nın en iyi üniversiteleri arasında Otago University, University of Auckland vardır. Bu iki üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri arasından 45 ve 55 inci sıralarda değişmektedir. Buradaki her eğitimin tüm dünyada denkliği vardır. Dil eğitimi konusunda Yeni Zelanda’yı seçmenin büyük avantajı ise çok kozmopolitan olması, British English eğitimi verilmesi, derslerin dışındaki aktivitelerin çeşitliliği, en EKONOMİK olması sıralanabilir. Benim gözümle burada dil eğitimi almanın İngiltere’de ya da Avusturalya’da almaktan hiçbir farkı yok. Çünkü tüm ingiliz ülkelerinde eğitim sistemi birebir aynıdır. Bu ülkeyi seçtiğim için çok memnunum. Okulum seçkin okullardan biri LSI. Head office Londra’da olup tüm dünyada ingilizce okulları olan bir okul. Öğretmenlerimin hepsi anadili ingilizce olan ingiliz asıllı Yeni Zelandalılar ya da Amerikalılar. Eğitim konusunda on yılları aşmış deneyimleriyle gerçekten çok başarılılar.

Başka bir yönden bakacak olursak Yeni Zelanda doğal güzelliğiyle herkesi etkiler. Burada neredeyse tüm aktiviteler doğayla içiçe. Gelmek isteyen öğrencilere ülkeyi kuzeyden güneye gezmelerini tavsiye ederim. Sky Tower dan bangee jumping yapabilir, Rotorua’da doğal kaynak sıcak sularını gezebilir, Mission Bay de sahil kenarında piknik yapabilir ve ya yüzebilirsiniz. Sayamayacağım kadar sınırsız aktivite ve eğlenceyi bulabilirsiniz.

Bu arada burası dünyanın güney yarım küresinde Avusturalya’dan sonra geliyor. Belki geldiğinizde gerçekten ailenizden evinizden uzak hissedebilirsiniz kendinizi ama alışmak çok çok kısa sürüyor. Herkese tavsiye ederim Yeni Zelanda’yı. Tek cümle ile ;

“Dünya’nın en yaygın kullanılan dili İngilizce’yi, yaşam standartları yüksek ve ferah, en ekonomik ve yüksek eğitim kalitesiyle Yeni Zelanda eğitim adasında dil eğitimi alarak öğrenmek ister misiniz?”

Teşekkürler,

Enes AYDIN, Auckland, Yeni Zelanda


Herkese selamlar,

İzmir’den Malta’ya uzanan serüvenime karar vermek benim için baya zor oldu .Bu konuda Armada Grandee okul ve ülke seçiminde bana sabırla destek oldu. Malta’nın en iyi okullarından EC ye gitmeye karar verdiğimde aklımda soru işaretleri az da olsa vardı.

Vize işlemlerimi hızlıca hallettikten sonra 2 hafta içersinde kendimi Malta’da buldum. Öncelikle Malta’da kaldığım yer okula en uzak EC Residence-Öğrenci Yurdu olsa da sahil boyunda 20 dakikalık bir yürüyüşle 3 ay boyunca hiç otobüs kullanmadan günün her saatinde ulaşabildiğim bir konumdaydı. EC okulunda ki eğitimime gelince derslerin eğlenceli geçmesi sebebiyle İngilizceyi sıkılmadan öğrenebildim. Eğer Malta’ya gitmeyi düşünüyorsanız öncelikle kaliteli bir okul seçmenizi tavsiye ederim. Okuldaki sınıfımda ve kaldığım yurttaki arkadaşlarımla günün her zamanı bol bol sohbet edebilme imkânı buldum. Dünyanın birçok bölgesinden edindiğim arkadaşlarım, değişik kültürleri aynı anda tanımamı sağladı. Malta’da Akdeniz mutfağı olduğu için yemek konusunda pek sıkıntı çekmedim. Kış döneminde Malta’ya gitsem de sosyalleşmek için yeterince kalabalıktı. Malta’nın yerel halkı da bizle İngilizce konuştuğu için yeterince pratik yapma imkânım oldu. Malta’da yaşam Avrupa’ya oranla daha ucuz.

Malta’da edindiğim tecrübeler bana hayatımın her alanında faydalı olacaktır. Bence sizde bu tecrübeyi tatmalısınız. Bana bu konuda destek olan uygun okulu seçmemde yardımcı olan Armada Grandee’ye özellikle de ben Malta iken benimle devamlı irtibatta olan Bağcan Hanım ve Damla Hanım’a teşekkür ederim.

Serhat Dikbayırlı, İzmir

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01