Eotvos Lorand Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1635

Türü: Devlet

Yeri: Budapeşte, Macaristan

Internet Sitesi: http://www.elte.hu/en 

1635 yılında Nagyszombat (günümüz Trnava, Slovakya)’da başpiskopos ve teolog Péter Pázmány tarafından kurulmuştur. Okulun başkanlığı Cizvitler’e bırakıldı. Aynı zamanda, okulun, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere sadece iki fakültesi bulunmaktaydı. 1667 yılında Hukuk Fakültesi ve 1769 yılında da Tıp Fakültesi açıldı. Cizvitler yönetiminin sona ermesiyle, üniversite kurucunun arzusu nedeniyle 1777 yılında Buda (günümüz Budapeşte’nin bir bölümü)’ya taşındı. Ardından 1784 yılında, üniversitenin son mekânı Pest (günümüz Budapeşte’nin bir başka kısmı) oldu. 1844 yılına kadar eğitim dili sadece Latince olan okul, Macarca’nın ülkede resmî dil olarak tanımlanmasıyla dil reformu yaşadı. Kadınların okula alınmasına ise ilk olarak 1895 yılında izin verildi.


 

1921’e kadar Budapeşte Üniversitesi (Macarca: Budapesti Tudományegyetem) olarak adlandırılan okul, teolog ve filozog Péter Pázmány’e ithafen Pázmány Péter Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı ancak bu ad, bahsi geçen okuldan tamamen ayrı ve daha yeni bir üniversite olan Pázmány Péter Katolik Üniversitesi ile karıştırılmamalıdır. Fen bilimleri bölümü de 1949 yılında Fen Bilimleri Fakültesi adıyla ayrı bir fakülte olarak kuruldu. Üniversitenin günümüzdeki adı olan Eötvös Loránd Üniversitesi, 1950 yılında fizikçi Loránd Eötvös’e ithafen verildi.

 

Günümüzde Eötvös Loránd Üniversitesinin sekiz ayrı fakültesi ve 30.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Şangay Jiao Tong Universitesi tarafından hazırlanan “Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması” adlı listeye göre Eötvös Loránd, Macaristan’ın en iyi üniversitesi seçildi ve dünya sıralamasında da 301-400 arasında konumlandı.

 

 

Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da olmak üzere 120 üniversite ile resmi anlaşmalı işbirlikleri yapan Eotvos Lorand Universitesi nin bu kapsamına düzenlediği  eğitim ve araştırma projeleri, uluslararası konferans ve çalıştaylara ortak katılımlar, program akreditasyonları,  öğrenci ve eğitmen değişim programları girmektedir. Eotvos Lorand Universitesi aynı zamanda 2009 yılında %17’lik bir oranla Macaristan’da en çok yabancı öğrencinin başvurduğu üniversite seçilmiştir.

 

Üniversite Amerika’da ki California ve Wisconsin üniversitelerinin öğrencilerini değişim programları ile bünyesinde misafir öğrenci statüsünde barındırır.12.000 den fazla öğrencisi ve her yıl 1000 kadar yabancı öğrencisiyle Eötvös Lorand Üniversitesi uluslar arası öğrencilerin diğer kültürleri tanıyıp Dünya İnsanı olmalarında çok büyük bir rol oynamaktadır.

Eotvos Lorand Üniversitesi BölümleriEOTVOS

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...