Debrecen Üniversitesi

Kuruluş yılı: Kökleri 1538’e kadar uzanır. Resmi olarak 1912’de kurulmuştur.

Türü: Devlet

Yeri: Debrecen, Macaristan

Internet sitesi: http://www.unideb.hu/portal/en


 

Macaristan’ın en eski okullarından biri olan Debrecen Üniversitesi’nin yaklaşık 30.000 toplam öğrencisi vardır ve uluslar arası öğrenci sayısı 2400’dür. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, fizyoterapi,bilgisayar, işletme en popüler bölümleridir. Eğitim dili İngilizce olan okul, ingilizce eğitim verilen programlar için oldukça yüksek bir geliştirme bütçesi ayırmaktadır. Macar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen senelik araştırmaya göre Debrecen Üniversitesi %15 senelik hacim ile de ülkenin araştırmaya en fazla kaynak ayıran üniversitesi olmuştur. Ayrıca, Macaristan’daki tıp fakültelerinden sadece Debrecen Üniversitesi A.B.D.New York ve California States tarafından akreditedir. AB ve YÖK onaylıdır.


Üniversite, yaklaşık 30.000 öğrencisine 1700 eğitmeni ile beraber 15 fakültesi ve 20 doktora programı ile geniş çeşitlilikte eğitim imkanı tanımaktadır. Üniversitede 43 ülkeden öğrenci okumaktadır. Eğitmenlerin yarısı akademik derecelere sahipken, 26 profesör Macar Bilim Akademisine üyedir.

Avrupa’da büyük bir araştırma binası olan ve pek çok departmana sahip olan üniversite, aynı zamanda ülkenin 2. en büyük kütüphanesine sahiptir. Öğrencilere ve üniversite personeline yaklaşık olarak 6 milyon doküman sunulmaktadır. Farklı kampüslerde yer alan herhangi bir kütüphaneye kayıt olan öğrenci, aynı zamanda üniversiteye ait tüm kütüphanelere erişim sağlayabilmektedir. Eğitimin yanı sıra öğrencilerin sosyal ve sportif aktivitelerini desteklemek amacıyla önemli yatırımlar yapılmaktadır. Sportif faaliyetlere ek olarak Debrecen üniversitesi Doğu Avrupa’nın en büyük öğrenci merkezine sahiptir.


Debrecen Üniversitesi Bölümleri

debrecen

 

 

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...