Budapeşte Teknik ve Ekonomi Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1782

Türü: Devlet

Yeri: Budapeşte, Macaristan

Internet sitesi: http://english.www.bme.hu/

1782 yılında kurulan üniversite gelişerek Orta Avrupa’nın en büyük yüksek öğretim ve araştırma merkezi olmuştur ve dünya üniversite sıralamasında ilk 300’de yer almaktadır. Okulun, 14.000 toplam öğrencisi vardır ve uluslar arası öğrenci sayısı 350’dir. Romanya, Slovakya, Ukrayna, Almanya, Norveç, İsrail ve İran öğrencilerinin en fazla olduğu ülkelerdir.

Üniversite 14 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir ve bu bilim adamları büyük buluşlara imzalarını atmış bilim adamlarıdır.  Bunlardan bazıları halografinin muciti Denes Gabor, ünlü kimyacılar George Olah, Donat Banki ve karburatörün muciti ünlü fizikçi Eugene Wigner’dır.

Üniversitenin, 100 den fazla üniversite ile anlaşması vardır ve birçok projeyi yürütmektedir. Bu ortaklıkların bir kısmı araştırma içerikli iken diğerleri fakülte ve öğrenci değişim programlarını içermektedir. Üniversite profesörleri ayrıca yüksek eğitim ile ilgili birçok uluslararası organizasyonda lider konumda varlık göstermektedir.1898 yıllarında inşa edilen binaları 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine girmiştir.

Üniversite bugün 110 departmanı ve kurumu kanalıyla sekiz fakültede eğitim vermektedir. 1100 eğitmen, 400 araştırmacı, çok sayıda misafir uzman ve  eğitmen üniversitenin eğitim ve araştırma hayatını oluşturmaktadır.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Avrupa’da mühendislik eğitimi veren ilk üniversitedir. Bu nedenle mühendislik bölümü çok popülerdir.  Mühendislik programları İngilizce, Almanca, Fransızca veya Macarca olarak yürütülmektedir.

Budapeşte Teknik ve Ekonomi Üniversitesi  Bölümleri

budapest universtiy of tech

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...