Avusturya’da Üniversite Başvuru Kriterleri

Avusturya’da lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin, Türkiye’de okumak istedikleri bölümü kazanmış olmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından devlet, özel veya KKTC üniversitelerinden birine yerleştirilmiş olmaları yeterlidir. Ayrıca Üniversiteye kayıt olmalarına gerek yoktur. (ÖSYM kitapçığında yazan tüm üniversiteler kabul edilir. )

Öğrenci Türkiye’de hangi bölüme yerleştiyse, Avusturya’da da o bölümde ya da çok yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir.

2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya’da karşılığı yoktur. Bu sebeple yatay geçiş ya da ilk başvuru yapılamamaktadır.

2 yıllık ön lisans mezunları DGS skoru olduığu takdirde Avusturya’daki üniversitelere transfer olabilir.

Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Almancanız yoksa, 1 yıl Almanca hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Avusturya’da Almanca eğitimi, Avusturya’daki üniversitelerin bünyesinde verilmez. Genellikle hazırlık eğitimi, Avusturya’daki tüm üniversiteler tarafından tanınan WHOK ve VWU isimli özel dil okullarında verilmektedir. Bu dil okullarından birinin programını başarı ile tamamladığınızda Avusturya’nın tüm üniversitelerinde eğitim alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...