Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları

Avustralya’da eğitim dünya standartlarındadır. Akademik üstünlüğü ile haklı bir üne sahip olan Avustralya, eğitim süresinde de yaşanabilecek en iyi yerdir. Avustralya’da alacağınız eğitim size daha iyi bir kariyer ve yaşam olanakları, dünya çapında kariyer seçenekleri ve uluslararası düzeyde tanınan nitelikler ve becerilerle birlikte sınırsız bir gelecek sağlayacaktır.

Güney yarımkürede yer alan teknoloji, madencilik, tarım ve hayvancılık konularında gelişmiş bu ülkede bir  sertifika veya diploma programı almak kariyer hayatınızda bir ayrıcalık yaratabilir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanan Avustralya tüm bir kıtayı kaplayan dünyadaki tek ülkedir.

Avustralya’da sertifika programları çoğunlukla Business College’lar ve TAFE olarak adlandırılan iki yıllık meslek yüksekokulları tarafından düzenlenmektedir. En yaygın olarak alınan diploma programları Turizm, IT ve İşletme alanındadır. Ayrıca TAFE’ler bünyesinde çok değişik alanlarda mesleki sertifika alanları bulmak mümkündür. Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir. Program süreleri 5 haftadan 3 yıla kadar uzayabilir. Programların içerikleri ve seviyeleri Certificate, Diploma ve Advanced Diploma olarak yükselmektedir.

TAFE (Technical and Further Education- Teknik ve İleri Derecede Eğitim) ve VET (Vocational Education and Training – Mesleki Eğitim ve Öğretim) kurumları üniversite okumadan meslek hayatına atılmak isteyen kişilerin tercih ettiği kurumlardır. Avustralya’da VET ve TAFE  bir sektör haline gelmiştir ve oldukça kaliteli eğitimler vermektedir. Çünkü Avustralya’da VET sektörü devlet ve endüstrinin iş birliğiyle ilerler. Avustralya hükümeti iş gücünü artırmak için bu sektöre oldukça destek vermektedir.

Avustralya’da sertifika ve diploma programları Türk öğrenciler için son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle dil eğitimi ve sonrasında yapılan diploma programları vasıtasıyla öğrenciler Avustralya’da 1 yıl yaşama ve haftada 20 saate kadar çalışma fırsatına sahip olmaktadırlar.

Bu programları bitiren öğrenciler programın ardından üniversite eğitimi görmek isterlerse sertifika programı sırasında aldıkları dersler bazı okullar tarafından kredi olarak kabul edilmektedir.

Katılım Koşulları:

Programlara  katılabilmek için iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak (TOEFL IBT 70/ IELTS 5.5) gerekmektedir. Eğer katılımcı dil bilgisinde yeterli değil ise, gereken seviyeye ulaşmak için en az 3 ay bir İngilizce dil kursuna gitmesi gerekmektedir.

Bazı sertifika programlarına katılım için üniversite diploması ya da ilgili alanda çalışılarak edinilmiş bir iş tecrübesi ön şart olarak sunulmaktadır.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01