Amerika Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri, elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan federal anayasal cumhuriyettir. Ulusal hükümetin merkezi District of Columbia’dır, Washington D.C.  Ülkenin geniş bir bölgesi Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusunun arasında bulunmaktadır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika bulunur. Doğuda Atlas Okyanusundan, batıda Büyük Okyanusa kadar 4.500 km genişliğindedir. Amerika Birleşik Devletleri çok geniş topraklara sahiptir. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan bu ülkenin yüz ölçümü 9 milyon kilometrekareden fazladır.
Amerika Birleşik Devletleri çok değişken bir iklime sahiptir. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanus ikliminin iç kesimlere geçmesini önlediğinden, kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir. Orta kısımlar çok yüksek olduğundan mevsimler arası çok fazla sıcaklık farkı yoktur ve yaz aylarında bol bol yağış alır. Batı taraflarında ise yağışlar daha azdır. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan şeridin güney kısmı nispeten daha yağışlı ve ılıman iken, kuzeyi daha serindir ve kışlar şiddetli geçer.

ABD, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Ayrıca dünyanın en çok göç alan ülkesi olma özelliğini de taşır. Bu özelliğinden dolayı çok farklı etnik grubu içerisinde barındırır. Nüfusun %15,2’sini yani 50 milyondan fazla bir oranını Almanlar oluştururken, bu oranı yaklaşık 35 milyon ile İrlanda takip eder. Ayrıca Meksikalılar 31 milyon nüfus ve İngilizler 27 milyon nüfus ile Amerika’daki en geniş etnik grupları temsil ederler. ABD sayım bürosunun verilerine göre ülkenin nüfusu, 11,2 milyon yasa dışı göçmenle birlikte 317.593.000’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin federal düzeyde resmi dili yoktur ancak ülkede en çok konuşulan dil İngilizcedir. Nüfusun %80’i İngilizce konuşurken, bunu %12 ile İspanyolca takip eder.

Yaşam giderleri açısından her eyaletinde ve şehrinde farklılıklar görülmektedir. Tüm ülke için “ucuz” veya “pahalı” denilemez. Her bölgenin ve şehrin karakteristik finansal özellikleri bulunmaktadır. Metropol yaşamı her ülkde olduğu gibi ABD’de de bütçeyi zorlayabilir.

Amerika bilindiği üzere bin yılların getirdiği bir kültür anlayışına sahip değildir. 1700’lü yılların sonunda Avrupa’dan aralıksız gelen göçmenler ile spesifik bir anlayışta olmadan şehirleşme başlamıştır. Ülkenin yerlileri ise zamanla asimle olmuşlardır. Bu yüzden ülke çok çeşitli Avrupa ülkelerinin özelliklerini yansıtır. Almanlar, Fransızlar, İspanyollar, İtalyanlar, İrlandalılar, İngilizler, Meksikalılar yoğun bir göç dalgası oluşturmuştur. Hatta öyle ki, Amerika 1774 yılında resmi dilini seçmek üzere kongre topladığında yalnızca %5 lik bir oy farkıyla Almanca yerine İngilizce tercih edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri kültürel çeşitliliği bünyesinde fazlasıyla bulunduran bir ülke. Bu çeşitliliği sağlayabilmek adına çeşitli kültürel değişim programları düzenler. Work and Travel programı da bu amaçla ortaya çıkmıştır. Üniversite öğrencileri bu programa katılarak Amerikan kültürünü daha yakından tanıma ve kendi kültürlerini orada tanıtabilme şansı elde edebilirler.

Her eyalete ait: Detaylı Şehir turları, canlı kameralar, biografik özellikleri, tarihi,, üniversiteleri, ekonomisi, ünlü kişileri, sağlık sistemi, hukuki düzen, bayrak ve falama bilgileri, büyük şehirleri, müzeleri, yerel gazeteleri, yerel yönetimleri, seyahat acenteerini, iklimini daha yakından görmek için her eyaletin sonunda bulunan “DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ” linklerinden faydalanabilirsiniz.

Middle Atlantic

 

 New York 

New York Map2 New York flag

New York, ABD’nin Orta Atlantik ve Kuzeydoğu bölgesinde bulunan eyaletlerinden birisidir. Başkenti Albany, en büyük şehri New York Şehri’dir. 62 vilayeti ile, ülkenin nüfusu en yüksek üçüncü eyaletidir. Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey ve Pennsylvania ile karadan, Rhode Island ile de sudan komşudur. Ayrıca Kanada’nın Quebec ve Ontario bölgelerine uluslararası sınırı vardır.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük şehir olan, ülkenin finans kültür ulaşım ve üretim merkezi New York Şehri burada bulunmaktadır. -Toplam Yüzölçümü 141.205 km² Başkent AlbanyEn büyük kent New York City. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Pensilvanya

pennyslvania mappensylvania flag

ABD’nin doğu eyaletlerinden biridir. Pensilvanya adı İngiliz Amirali William Penn’in soyadı ve ormanlık alan (woodland) anlamındaki “sylvania” kelimesinin İngiliz kralı II. Charles tarafından birleştirilmesi ile türemiştir.  Başkent Harrisburg  En büyük kent Philadelphia  Toplam Nüfus 12.281.054 (6’ncı) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 South Atlantic Bölgesi

 West Virginia

West Virginia map West Virginia flag

Güneydoğuda Virginia‘yla, güneybatıda Kentucky‘yle, kuzeybatıda Ohio’yla ve kuzeydoğuda ise Pennsylvania ve Maryland ile sınırdır.  Maden ocakları ve ağaç işleme merkezleriyle ünlüdür. kayak, rafting, balık avı, yürüyüş, kamp, dağ bisikletçiliği ve avcılık ilgi alanları eyalet genelinde yüzlerce rekreasyon alanıo  faaliyet göstermektedir.  Başkent Charleston En büyük kent            Charleston – Toplam Yüzölçümü : 62.809 km² – Toplam Nüfus : 1.808.344 (37’nci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Virginia

Virginia Map Virginia flag

 ABD’nin Atlas Okyanusu sahilindeki eyâleti. ABD’nin eyaletleri arasında 7,7 milyon kişiyle nüfus açısından 12., yüzölçümü açısından 35. sırada gelir. Washington, D.C.’ye yakınlığından dolayı stratejik önemi yüksektir. CIA ve Pentagon’a ev sahipliği yapan eyâletin kodu VA’dır. Başkent     RichmondEn büyük kent   Virginia Beach      – Toplam Nüfus     7.196.750 (12’nci)     Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

North Carolina

 

North CarolinaMap2North Carolina Flag

 ABD’nin doğusunda bulunan eyaletlerden biridir. Orta Atlantik Eyaleti olarak da bilinir. Güneyinde Güney Karolina, güneybatısında Georgia, batısında Tennessee, Kuzeyinde Virjinya, doğusunda ise Atlas Okyanusu ile sınırlıdır. İsmi İngiltere Kralı I. Charles tarafından verilmiştir. Başkent      RaleighEn büyük kent   Charlotte – Toplam Nüfus   8.049.313 (11’inci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

South Carolina

 

South Carolina symbolsouth caroline flag

Ülkenin güneydoğusunda yer alır. Güney Karolina 1776 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan eden Onüç Koloni’den biriydi. Amerikan İç Savaşı’nda Güneyli eyaletler arasında ABD’den ayrılan ilk eyalet oldu. Eyaletin adı İngiltere Kralı II. Charles’tan gelmektedir (Charles adının Latince karşılığı: Carolus). Başkent: Columbia   En büyük kent: Columbia  Toplam Nüfus 4.012.012 (26’ncı)   Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Georgia

GeorgiaMap2 Georgia flag

Eyalet Amerika Birleşik Devletlerinin güney bölgesinde bulunmaktadır ve doğunun en büyük eyaletidir. Eyalet kuzey dağları, Piedmont Platosu ve kıyı düzlüğü olarak üç bölgeye ayrılır. Savannah Nehri, St. Marys Nehri ve Chattahoochee Nehri başlıca nehirlerdir. Başkenti Atlanta, yüzölçümü: 153,952 km², nüfusu: 8,186,450’dır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Florida

 

Florida Map Florida flag

140.098 km²’lik bir alan kaplamaktadır. Florida’nın güney kısmı genelde düzlüklerle kaplıdır, orta ve kuzey kısımları tepeliktir. Florida sahilinin Atlas Okyanusu kıyısındaki bölümü 933 km’lik bir alanda uzanırken, Meksika Körfezi’ne kıyı olan bölümü 1.239 km’dir. St. John’s, Apalachicola ve Suwannee, Florida’nın önemli nehirleridir. Florida’nın başkenti Tallahassee’dir. Jacksonville, Miami, Tampa, Hialeah ve Orlando eyâletin en kalabalık şehirleridir. Florida’da 13 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 East North Central

 

Illinois sym Illinois flag

Illinois: Başkenti Springfield olan eyaletin en büyük kenti Şikago’dur. ABD’nin en kalabalık 5. eyaletidir.3 Amerika başkanı illinois eyaletinden seçilmiştir. Dünyanın en büyük kütüphanesi bu eyalette bulunur. Amerika’da tüm iklimlerin en uç safhada yaşandığı eyaletlerden birisidir. Tornadolar, kar fırtınları, aşırı sıcak dalgalar, sert yağmurlar, dolular ve ılıman iklimin tamamı dönemsel bazda görülebilir. Başkent     Springfield  En büyük kent     Şikago  – Toplam Nüfus     12.419.293 (5’inci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 


 Indiana:

Indiana map Indiana flag

 Başkenti Başkenti Indianapolis şehridir. Adı, Kızılderililerin yurdu anlamına gelir. Milat’tan önceki dönemlerden itibaren yerleşilmiş olsa da, bilinen tarihi ancak 17. yüzyılda Avrupalıların bölgeye ulaşmasından sonrasını içerir. Önceleri Fransızların etki alanında olan bölge daha sonra İngilizlerin kontrolüne bırakılmış, ABD’nin bağımsızlığını kazanmasından sonra da bu ülkenin bir parçası olmuştur. Eyalet statüsünü ise 1816 yılında kazanmıştır, ABD’nin 19. eyaletidir. Kuzeyde Michigan Gölü ve Michigan eyaleti, doğuda Ohio eyaleti, güneyde Kentucky eyaleti, batıda ise Illinois eyaleti ile komşudur. Ayrıca Gary şehri(siyahların mahallesi) popun kralı Michael Jackson’ın doğum yeri olması sebebi ile çok özel bir şehirdir.Başkent     Indianapolis, En büyük kent     Indianapolis Toplam Nüfus     6.080.485 (14’üncü) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Michigan:

Michigan Map Michigan flag

 En büyük şehirleri Detroit, Grand Rapids, Lansing ve Ann Arbor’dur. Eyâletin başkenti Lansing’dir. Eyâlet Mackinac boğazının üstünde kalan Kuzey (Upper) Yarımada ve aşağıda kalan (Lower) Güney Yarımada olarak iki ayrı yarımada ve birçok küçük adalardan oluşur. Yeryüzünde ilk otomobilin yürümüş olduğu Woodward caddesi Detroit merkezinden dış banliyölere kadar uzanır. Bu tarihi olaya bağlı olarak halihazırda tüm dünyada en çok otomobilin üretildiği şehirdir. General Motors, Ford ve Chrysler firmalarının genel merkezleri ve birçok otomobil ve yan sanayisi fabrikaları Detroit’tedir. Eyaletin kuzeyi doğal turizm açısından (göller, ormanlar, kamp yerleri, sahil) kış aylarında sert olmasına karşın çekicidir.-  Toplam nüfus  9,895,622 Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Ohio:

Ohio Map Ohio flag

ABD’nin eyâletlerinden birisidir. Başlıca şehirleri Cleveland, Columbus ve Cincinnati’dur. ABD’nin en büyük devlet üniversitelerinden biri olan Ohio State University buradadır. Ohio yerli dilinde büyük göl anlamına gelmektedir. Dünyanın en büyük eğlence parkı Sandusky şehrinde Cedar Point eğlence parkıdır. Work and travel öğrencilerini çalıştırabilmektedir. Başkent     ColumbusEn büyük kent     Columbus –  Toplam Nüfus     11.353.140 (7’nci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Wisconsin:

Wisconsin Map Wisconsin flag

Eyâlette ilk yerleşimci olarak kızılderili kabileleri vardı. Eyâletin adı Wisconsin Gölünden gelir. Eyâletin ilk adı Green Bay’dır. Michigan Gölünün kenarında kurulmuştur. En büyük şehri Milwaukee’dir. Başkenti Madison’dur. 29 Mayıs 1848 tarihinde ABD Eyâletlerinden biri ilan edilmiştir. Ayrıca ekonomik olarak en büyük gelişim 1973 yılında ABD Merkez Bankası’nın merkezinin Milwaukee şehrine açılmasıyla olmuştur. Başkent Madison En büyük kent     Milwaukee – Toplam Nüfus     5.453.896 (18’inci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 East South Central

Kentucky

Kentucky Sym Kentucky flag

 Kuzeyinde İndiana ve Ohio doğusunda Virjinya ve Batı Virjinya güneyde Tennessee batısında Missouri vardır. Kuzey ve batı sınırları tamamen Mississippi nehri ile çizilir. Başkenti Frankfort’tur . Başkent  Frankfort  En büyük kent      Louisville  Toplam Nüfus 4.041.769 (25’inci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Tennessee

Tennesse Symbol Tennesse Flag

 ABD’nin doğu eyaletlerinden birisidir. Başkenti Nashville, en büyük kenti Memphis’tir. Jazz müziğin doğduğu ve en etkin şekilde icra edildiği yerdir. Amerika’nın en renkli eyaletlerinden birisidir.  Başkent   Nashville  En büyük kent    Memphis – Toplam Nüfus   5.689.283 (16’ncı) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Missoiri

MissouriMap2 Missouri flag

 Ülkenin Ortabatı’sında yer alır. Toplam nüfus 5.595.211’dir ve nüfus büyüklüğünde 27. sırada yer alır. Yüzölçümü bakımından ise 31. sıradadır. Başkent     Jefferson CityEn büyük kent   Kansas City ve St. Louis Toplam Nüfus   5.595.211 (17’nci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Alabama

AlabamaMap Alabama flag

 Bölgenin, Avrupa ile ilk kez ilişki kurması, buraya define aramak için gelen Hernando de Soto gibi İspanyollar aracılığıyla oldu. Fransızlar, 1702’de ilk sürekli yerleşim merkezi olan St. Louis’i kurdular.  Denize kıyısı çok küçük bir alandan sağlanmaktadır. Başkent: Montgomery  En büyük kent: Birmingham – Toplam Nüfus      4.447.100 (23’üncü) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 

West North Central

Neveda

Nevada Symbol Nevada Flag

Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı, Dağlık Batı ve Güneybatı bölgelerinde bulunan bir eyaletidir. Komşuları batıda Kaliforniya, kuzeybatıda Oregon, kuzeydoğuda İdaho, doğuda Utah ve güneydoğuda Arizona eyaletleridir. Nevada ABD’de 7. en büyük, 35. en kalabalık ve 9. en düşük nüfus yoğunluğuna sahip eyalettir. Nüfusun üçte ikisi 3 büyük şehrin birleşiminden oluşan Las Vegas metropolitan bölgesinde yaşar. Başkenti Carson City’dir ve en büyük kenti Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın kumar merkezlerinden olan Las Vegas’tır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 Minnesota

Minnesota Map2 Minnesota flag

5 milyon nufusu ile ABD’deki en kalabalık 21. eyâlettir. Eyalet nüfusunun yarıdan fazlası, bölgenin sanayi, endüstri ve ulaştırma merkezi olan Twin Cities olarak da anılan Minneapolis-St. Paul bölgesinde Minnesota ABD’deki en iyi sağlık hizmetlerine sahip olan, eğitim ve okur yazarlık oranı en yüksek eyâletlerden biridir. Başkent          St. PaulEn büyük kent         Minneapolis – Toplam Nüfus      4.919.479 (21’inci)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 North Dakota

North Dakota Map2 North Dakota flag

  Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada sınırı boyunca uzanan, ülkenin Ortabatı eyaletlerilerinden birisidir. Eyaletin komşuları kuzeyde Kanada, doğuda Minnesota, güneyde Güney Dakota ve batıda Montana eyaletleridir.. Kuzey Dakota Birleşik Devletlerin büyüklük açısından 19. Eyaleti olmasına rağmen en az nüfusa sahip 3. eyaletidir. Kuzey Dakota, Dakota bölgesinin Kuzey bölgesinden oluşturulmuş bir eyalettir ve 2 Kasım 1889 tarihinde ABD’ne kabul edilmiştir Eyaletin Başkenti Bismarck, en büyük şehri ise Fargo’dur. Grand Forks ve Fargo’da devlet üniversiteleri bulunur. Hava kuvvetlerinin Minot AFB ve Grand Forks AFB isimli 2 hava üssüne ev sahipliği yapmaktadır.Eyalet on yılı aşkın süredir güçlü ekonomisiyle dikkat çekmektedir. İşsizlik oranı ülke ortalamasının altındadır. Başkent           BismarckEn büyük kent         Fargo – Toplam Nüfus           642.200 (47’nci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

South Dakota

South DakotaMap2 South Dakota flag2

Yüzölçümü 199.731 km2, nüfusu 814.180’dir. Eyaletin batısında Black Hills doğusunda ise Badlands Ulusal Parkı yer alır. En büyük şehri Sioux Falls, başkenti ise Pierre’dir. Güney Dakota çok sayıda Kızılderili rezervasyonuna, özellikle de Lakotalara ev sahipliği yapar. Eyalet Alaska, Oklahoma, New Mexico’dan sonra en çok kızılderili nüfusu barındıran dördüncü eyalettir. Ünlü Mount Rushmore eyaletin simgesi olmuştur. Dakota adı, bir kızılderili etnik grup olan Dakotalardan gelmektedir. Güney Dakota’nın takma adı The Mount Rushmore Statedir  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Iowa

IowaMap2 Iowa flag

Amerikanın kalbi olarak anılan eyalettir. En büyük ve en gelişmiş şehri Des Moines’dur. Amerikanın en güvenli ve suç oranı en düşük olan eyaletidir. Başkent                 Des MoinesEn büyük kent         Des Moines – Toplam Nüfus                 3.015.432 (30’uncu)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Kansas

kansasMap2 Kansasflag2

Amerikanın konum olarak tam ortasında yer almaktadır. En büyük şehri Wichita’dır. Kansas State University, Kansas University ve Washburn University belli başlı üniversiteleridir. En önemli bilinmesi gerekenlerden biri de başkenti Topeka’dır. Ancak başkent olmasına karşın nufüsu sadece 160,000’dir. İkinci en büyük şehirdir. Kansas City ise sanılanın aksine tam olarak Kansas eyâletinde değil Missouri eyâletindedir. Yalnızca kuzeyinde bir bölümü Kansas Eyâleti sınırlarında yer alır. Kansas City Orta-Batı Amerika’nın moda başkentidir. Başkent Topeka’dan uzaklığı arabayla yaklaşık 1.5 saattir. Oz Büyücüsü filmi ve çıkan hortumlarıyla ünlüdür. Ayrıca Supermen efsanesine ev sahipliği yapmıştır. Superman’in çizgi romanlardaki Smallville kasabası bu eyalettedir Başkent   TopekaEn büyük kent   Wichita – Toplam Nüfus                2.688.418 (32’inci)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Missouri

MissouriMap2 Missouri flag

ismini bölgenin en büyük nehri olan missouri nehrinden almıştır. Amerikada etnik olarak kendi dilini konuşan sayılı grupları barındırır. 6000’e yaklaşan mağra sayısıyla dünyanın önemli turizm merkezlerinden birisidir. Başkent Jefferson City En büyük kent    Kansas City ve St. Louis 5.595.211 (17’nci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


West South Central

Teksas

Texas SymbolTexas flag

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık ve en geniş ikinci eyaletidir. Eyaletin bnüfusu 23,5 milyondur ve başkenti Austin’dir. En büyük şehri olan Houston, Amerika’nın dördüncü büyük şehridir. Kıyılarda ve doğuda sıcak ve nemli alttropikal iklim, iç kesimlerde ise kara iklimi egemendir.Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Oklahoma

Oklahoma Symbol Oklahoma Flag

Nüfus olarak ABD’nin 27. Büyük eyaleti olan Oklahoma, ülkenin en kalabalık yerli nüfusuna sahip ikinci eyaletidir. Amerikan yerlileri nüfusu % 11,3’ünü oluşturur. Eyaletin başkenti olan Oklahoma City, eyaletin en büyük kentidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Arkansas

Arkansas Symbol Arkansas flag

ABD’nin güney eyaletlerinden biridir. Yaklaşık olarak 3 milyon nüfus ile Arkansas, 137,754 km2’lik bir alan üzerinde yer almaktadır. Coğrafi olarak dağlık bölgeler ve ovalar olarak iki bölüme ayrılır.Doğu ve batıdaki ovalar Mississippi Alluvial ve West Gulf Coastal düzlüğünden oluşur. Kuzey ve batıdaki dağlık bölgeler ise, Quachita Dağları ve onların arkasından akan Arkansas Nehri Vadisi’dir. Daha deteylı bilgi için tıklayınız.


 

Louisiana:

 Louisiana Map Lousiana flag

Amerika’nın 31. en geniş topraklara sahip olan eyaletidir. Başkenti Baton Rouge ve en geniş topraklara sahip olan kenti New Orleans’dır. Eyalet subtropical iklim kuşağında yer almaktadır. Yaz ayları sıcak ve nemli geçerken, kış ayları ılıman geçer. İsmini Fransa Kralı olan XIV. Louis’ten almıştır. Caz’ın doğum yeri bu eyalettir. Ülkede her yıl nisan ayında caz festivalleri düzenlenir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.


 

Mountain Bölgesi

Montana

Montana Symbol Montana Flag

ABD’nin kuzeybatı eyaletlerinden birisidir. Eyaletin batısındaki üçte ikilik bölümde, Rocky Mountains bölgesinin dağları yer alır. Eyaletin adı da İspanyolcada dağ anlamına gelen montaña sözcüğünden gelir. Yüzölçümü bakımından ABD eyaletleri içinde 4. olmasına karşın, nüfus açısından 44.’dür. Dolayısıyla nüfus yoğunluğu sıralamasında en tenha 3. eyalettir. Ekonomisi tarım, ormancılık ve madenciliğe dayanır. Öte yandan, eyalette yer alan Glacier Milli Parkı ve Yellowstone Milli Parkı nedeniyle turizm de önemli yer tutar. Başkent              HelenaEn büyük kent        Billings – Toplam Nüfus 902.195 (44’üncü)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 Idaho

Idaho Symbol Idaho Flag 

Birbirine benzemeyen iki coğrafik bölüme ayrılır. Bir kısmı kayalık dağlara bağlanan ve tortul dağ zincirleri 3500 metreyi bulan yükselmiş batolit kapsayan orta ve kuzey kesimi ve diğer bir kısmı Snake ovasının oluşturduğu güney kesmidir. Bu yarı çorak ovalarda yaygın yöntemlerle koyun yetiştiriciliğine elverişli bir miskotu bozkırı uzanır. Ne var ki burada sulu tarım yapılabilir. İspanya’dan göç eden Basklar da yaşamaktadır. Boise şehrinde bir Bask Müzesi ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Başkent        BoiseEn büyük kent       Boise – Toplam Nüfus                 1.293.953 (39’uncu) da. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

Wyoming

Wyoming Symbol Wyoming Flag

Wyoming’de genellikle step iklimi ve karasal iklim görülür. Amerika Birleşik Devletleri’nin genel iklimi ile karşılaştırılınca Wyoming’in iklimi daha kuru ve rüzgarlıdır. Yazın Wyoming temmuz ayı ile beraber en yüksek sıcaklıklara ulaşır. ABD’nin eyaletlerinden birisidir. Başkenti Cheyenne’dir. Wyoming’in yıllık ekonomik üretimi 27,4 milyar dolardır.Bölgenin dağlık olmasına karşın tarım faaliyetleri geçmişten bugüne dek sürmektedir. Ayrıca doğalgaz, uranyum, kömür gibi doğal kaynakları mevcuttur. Başkent       Cheyenne  En büyük kent                 Cheyenne – Toplam Nüfus          493.782 (50’nci)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


 

 Nevada

Nevada Symbol Nevada Flag

Batı, Dağlık Batı ve Güneybatı bölgelerinde bulunan bir eyaletidir. Komşuları batıda Kaliforniya, kuzeybatıda Oregon, kuzeydoğuda İdaho, doğuda Utah ve güneydoğuda Arizona eyaletleridir. Nevada ABD’de 7. en büyük, 35. en kalabalık ve 9. en düşük nüfus yoğunluğuna sahip eyalettir. Nüfusun üçte ikisi 3 büyük şehrin birleşiminden oluşan Las Vegas metropolitan bölgesinde yaşar. Başkenti Carson City’dir ve en büyük kenti Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın kumar merkezlerinden olan Las Vegas’tır. Başkent     Carson CityEn büyük kent           Las Vegas – Toplam Nüfus   1.998.257 (35’inci) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Utah ABD‘nin batı eyâletlerinden birisidir. 4 Ocak 1896’da Birleşik Devletler’e eklenen 45. eyâlettir. ABD’nin 50 eyaletinin içerisinde büyüklük açısından 13. sırada, nufus açısından 34. sırada ve nüfus yoğunluğu açısından 41. sırada yer almaktadır. Utah ismi bölgede yaşayan Amerikan yerli kabilesi olan “Ute”den türetilmiş ve Ute dilinde “Dağların halkı” anlamına gelmektedir. Eyaleti NBA liginde Utah Jazz temsil etmektedir. ABD’deki mormonların en yoğun olarak yaşadığı eyâlettir. Başkent           Salt Lake CityEn büyük kent            Salt Lake City – Toplam Nüfus         2.233.169 (34’üncü) Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Colorado Eyalet Doğu’da Great Ovaları, merkezde Rocky Dağları, Batı’da Colorado Ovası ve Kuzeybatı’da Intermontane Havzası olmak üzere dört ana bölgeye ayrılmıştır. Yazları serin ve kuru, kışları ise soğuk ve karlı olur. Yazın ortalama sıcaklık 15 °C, kışın ise -6 °C’dir. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Colorado Springs’de bulunmaktadır. Colorado’nun başkenti Denver, yüzölçümü: 269.619 km², nüfusu (2000 yılı) 4.301.260 kişidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Pacific Bölgesi

Alaska: ABD’nin yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en az olan eyaletidir. Oldukça soğuk bir iklime sahiptir. Work and Travel öğrencileri açısından balık fabrikalarıyla ünlü olan eyalette fabrika işleri yasaklanmıştır. Başkent     JuneauEn büyük kent     Anchorage, Alaska – Toplam Nüfus     626.932 (47’nci)  Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

California: ABD’nin batı yakasında yer alır ve ülkenin en kalabalık eyaletidir. Önemli ve dünyaca meşhur illeri arasında, Los Angeles, Long Beach, San Fransisko, San Diego, Orange County, Sacramento (başkent) ve Santa Barbara gelir.aliforniya; sinemanın kalbini Hollywood’da; internetinin kalbini Silikon Vadisi‘nde; Müzik, Eğlence ve Televizyon’un kalbini de Los Angeles’da taşımaktadır. Her ne kadar günümüzde masrafları daha makul olduğu için filmler başka ülkelere çekimler için taşınsa da; son 30 yıldır klasikleşen bir eyalet deyişine göre “Dünya’nın duyduğu ve izlediği çoğu şey Kaliforniya’da üretilir.Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Hawaii: Büyük Okyanus’ta, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.O’hau adasındaki Honolulu şehri Hawaii’nin başkenti ve en büyük şehridir. Burada uzun binalar, apartmanlar ve uzun otoyollar bulunmaktadır. Bazıları bu sanayileşmenin ve kentleşmenin adanın doğallığını ve güzelliğini suistimal ettiğini düşünür. Fakat diğer şehirlere bakıldığında doğa korunmuş ve ona özen gösterilmiştir. Bu şehirlerden en önemlilerinden bazıları Hilo, Kāne’ohe, Kailua, Pearl City, Waipahu, Kahului, Kailua-Kona, Kīhei, ve Līhu’e’dir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Oregon: ABD’nin pasifik kıyısında yer alan eyalet, kuzeyde Washington, güneyde Kaliforniya ve Nevada, doğuda ise Idaho ile komşudur. Willamette nehri vadisi, eyaletin en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan ve en yüksek tarımsal üretimin yapıldığı bölgesidir. ABD’nin Oregon eyaletinin en büyük kentidir. ABD’nin kuzeybati pasifik kiyisinda “Willamette Nehri” ile Kolumbiya Nehri’nin kavuşma mevkinde kurulmuştur. Nüfusu (2010 verilerine göre nüfusu 583,776 kişidir,ABD’nin nüfus bakımından 29. büyük şehridir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Washington (State): Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Eyalet, Seattle, Spokane gibi ABD’nin sayılı büyük şehirlerini barındırır. Eyaletin kuzey sınırları Kanada’ya komşudur. Eyaletin genelinde sanayi gelişmiştir. En önemli sanayi kolu ise ormancılıktır. Bölgedeki dağlık alanlarda iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Ancak nehirlerdeki vadilere inildikçe bitki örtüsünde küçük değişiklikler görülür. Seattle şehrinin Büyük Okyanus’ta liman oluşturduğu bölge, dünyanın en güvenilir limanlarından biridir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
05
Work and Travel
01
her sene daha hızlı dolan work and travel kontenjanlarımızdan erken kayıt olarak yararlanın, iş fuarlarına katılmak, er... Devamı...