Amerika’da Sertifika ve Diploma Programları

Amerika’da iyi bir üniversitede uzmanlaşmak isteyen veya farklı bir sektöre geçiş yapmak isteyen fakat bunun için yeterli zamana ve maddi güce sahip olmayan kişiler için Sertifika/Diploma programları çok güzel bir alternatiftir. Hemen hemen her alanda sertifika alabileceğiniz eğitimler bulunmaktadır. Bu sertifikaları almak sadece mesleki yeterlilik bakımından değil, yabancı dil gelişimi bakımından da oldukça önemlidir. Sertifika ve diploma programlarına katılan öğrenciler, yüksek lisans eğitiminden daha kısa bir sürede ve daha az maliyetle neredeyse aynı eğitimi alabilmektedirler.

Amerika’da sertifika ve diploma programına katılabilmek için en az lise mezunu olmak ve iyi seviyede İngilizce bilmek gerekmektedir. Sertifika ve diploma eğitimi sunan birçok eğitim kurumu en az TOEFL 79, IELTS 6.5 dil sınavı skoru istemektedir. Çok az sayıda eğitim kurumu, bu sınav sonuçlarının yerine geçebilecek bir dil eğitim merkezinden alınan dil yeterlilik belgesi ile ya da eğitim alınan ya da mezun olunan üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olduğunu gösteren bir belge ile öğrenci kabul edebilmektedir. Dili yeterli düzeyde olmayan öğrenciler, öncesinde alacakları dil eğitimi ile bu programlara katılabilirler. Bazı programlar için temel düzeyde bilgisayar bilgisi, iş deneyimi vb. istenebilir.

Bu programlar Amerika’da çok seçkin üniversiteler bünyesinde sunulmaktadır.

University of California Los Angeles (UCLA), University of Califonia San Diego, University of California Irvine, University of California Irvine, University of California Davis, San Diego State University vb. bu programlara katılabileceğiniz en seçkin okullardandır. Genel işletmeden ekonomi, pazarlama, finans ve  insan kaynakları  gibi dallara;  IT’den, proje yönetimi, tasarım, turizm, fotoğrafçılık, film yapımcılığı, müzik, oyunculuk gibi  daha birçok farklı alanlara kadar geniş bir yelpazede seçenekler mevcuttur. 10 haftalık program seçeneklerinden, 9 aya kadar çıkan full time sertifika seçenekleri mevcuttur.

Akşam sertifika programları

Akşam sertifika programlarının katılımcıya sağladığı en büyük avantaj ücretinin ekonomik olmasıdır. Programların akşam saatlerinde verilmesinin en önemli sebebi katılımcılarının çoğunlukla Amerikalı çalışan kesimden oluşmasıdır.

Akşam sertifika programları genel olarak 9 ay ve üzeri bir sürede tamamlanmaktadır. Programın  en önemli özelliği eğitim döneminde haftada 20 saat yasal olarak çalışma izni ve program bitiminde ise elde edilen 12 aylık tam zamanlı çalışma iznidir. Amerika da 9 ay ve üzeri katıldığınız herhangi bir sertifika programı sonrası  OPT (Optional Practical Training) hakkı otomatik olarak kazanılmaktadır.

Gündüz Sertifika programları

Gündüz sertifika programları, kısa dönemde tamamlanabilecek sadece uluslararası öğrencilere yönelik tam zamanlı programlardır. Bu programlar 3 ay gibi kısa bir süreç içerisinde tamamlanabilir. Program süresince başarı gösteren öğrencilere dilerlerse yine 3 ay süreli tam zamanlı maaşsız staj olanakları sunulur. Gündüz sertifika programları, ücret açısından bakıldığında akşam sertifika programlarından daha yüksek fiyatlıdır.

Amerika’da sertifika/diploma programlarına hemen hemen her yaş gurubundan kişiler katılabilir.

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Amerika’daki sertifika/diploma eğitimi veren bir çok üniversite ve kurumun Türkiye yetkili temsilcisidir.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01