Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER


  • En az 1 yıl geçerli pasaport ( Eğer varsa eski pasaportlar )
  • DS-160 vize başvuru formu: Bu form Armada Grandee Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı tarafından temin edilecek ve doldurulması sırasında eğitim danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.
  • Fotoğraf: 1 adet son 6 ay içinde çekilmiş arka fon beyaz renkte, 5*5 cm fotoğraf. Kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olduğu doğal yüz ifadesini (gülümseme olmamalıdır) göstermelidir. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, başörtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi başörtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
  • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücreti olan US$ 160’in herhangi bir AKBANK  şubesine  Amerikan Konsolosluğu hesabına yatırıldığını gösteren dekont. Bu ücreti yatırabilmeniz için gerekli olan dökümanları danışmanlarımız sizlere temin edecektir.
  • SEVIS ücreti: Her öğrencinin bir sevis numarası olmalıdır. Bunun için sevis ücreti ödenir. Bu ücret 200 dolardır. Sevis ücreti konsolosluktaki vize görüşmesinden minimum 3 gün önce yatırılmalıdır. www.fmjfee.com
  • Okul kabul belgesi:Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi  (I-20 belgesi).
  • Hazırlanması gereken diğer zorunlu belgeler: Mezun veya mezuniyet durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz  (fotokopileri ) Halen öğrenci iseniz, yeni alınmış öğrenci belgesi ve okulunuzdan izinli olduğunuzu veya okulunuzu dondurabileceğinizi belirten bir yazı ( asılları ) Mezun durumundaysanız, diplomanız (fotokopi) Not çizelgeniz( Transkript) ( aslı )Transkriptiniz okul tarafından kapalı ve ağzı mühürlenmis bir zarf icerisinde verilmelidir. Diger transkriptler kabul edilmeyecektir. Daha önce yurtdışında veya Türkiye’de bir dil kursunda eğitim gördüyseniz ilgili sertifikalar (fotokopileri) Üniversitedeki hocalarınızdan veya eski/şimdiki işverenlerinizden alınmış referans mektupları Yurt dışında kalacağınız sürede geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için Ailenize veya size ait bankadan alınacak banka referans mektubu (hesabınızdaki son bakiyeyi belirten, banka tarafından imzalı kaşeli yazı), (asılları) Banka hesap cüzdanlarının fotokopisi (son birkaç günde açılmış veya son günlerde yüklü miktarda para yatırılmış hesap olmamalıdır, minimum son 2 aylık hesap hareketlerini göstermelidir ) Varsa hazine bonosu, repo, tahvil hesap dökümleri Kredi kartları ekstreleri, Varsa arazi, daire, dükkan tapuları (fotokopileri), Varsa araç ruhsatları (fotokopileri) Aileniz bordrolu çalışan ise, son 3 aylık maaş bordrosu, ailenizin görevini ve çalıştığı süreyi belirten şirket yazısı (fotokopileri) Aileniz şirket sahibi ise, Ticaret ve sanayi Odasından alınmış faaliyet belgesi, zarar göstermeyen vergi levhası, imza sirküleri, Resmi Gazete örneği, Aileniz serbest çalışıyor ise, zarar göstermeyen vergi levhası, Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri Öğrenci olmayan erkek adaylar için askerlik durumlarını gösterir belge (fotokopi) Çalışıyorsanız, işvereniniz den izinli olduğunuzu belirten bir yazı. ( aslı ) Maaş bordroları, gelirinizi gösteren belgeler, banka cüzdanları gibi evrakların orijinal olması faydalı olacaktır. 

HAZIRLAMIŞ OLDUĞUNUZ TÜM VİZE BELGELERİ, VİZE GÖRÜSMENİZDEN EN AZ 3 GÜN ÖNCE DANIŞMANINIZ TARAFINDAN KONTROL EDiLMELiDiR.

 

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
Work and Travel
01