Almanya’da Üniversite Başvuru Kriterleri

Almanya’da eğitim almak isteyen bir öğrencide aranan temel şart, Türkiye’de 4 yıllık örgün öğretim veren bir üniversiteye yerleşmiş olmaktır. (ÖSYM kılavuzundaki AÖF ve 2 yıllık meslek yüksek okulları harici tüm üniversiteler geçerlidir. Devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve KKTC üniversiteleri.) Türkiye’de kazandığınız bölümün aynısına veya benzer bir bölüme başvuru yapabilirsiniz.

2 yıllık ön lisans mezunlarına DGS skoru istemeden Almanya’daki üniversitelere transfer imkanı bulunmaktadır.

2 yıllık AÖF mezunlarının maalesef geçiş hakkı yoktur. Yalnızca 4 yıllık bölümlerde okuyan öğrencilerin 2 yıl okuduktan sonra geçiş yapmasına hak tanınmıştır.

Almanya üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Almancanız yoksa, 1 yıl almanca hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Almanca eğitimi, Almanya’daki üniversitelerin bünyesinde verilmez. Genellikle hazırlık eğitimi, Almanya’daki tüm üniversiteler tarafından tanınan ve Almanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı, özel dil okullarında verilmektedir. Hazırlık eğitiminizi bitirdikten sonra DSH veya TestDAF denilen Almanca hazırlık geçme sınavında başarılı olmalısınız. Bu sınavı başarıyla geçtiğiniz takdirde Almanya’nın tüm üniversitelerinde eğitim alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bize ulaşmak ve fırsatlardan haberdar olmak için bizi takip edinGüncel Haberler
01
02
03
04
Work and Travel
01
Türkiye Maliyetiyle Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında üniversite okumak sanılan aksine çok maliyetli değildir. Yurtdışında bir çok farklı ülkede her bütçey... Devamı...